Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 4-10.04.16

Człowiek cyborg, historia rozumu – w tym tygodniu nowości wydawnicze obiecują intrygującą intelektualną przygodę. Dobrą kryminalną rozrywkę zapowiada nowy cykl „Leona”. Czy faktycznie tak będzie? Wielką, ale za to ciekawą niewiadomą jest „Księga początku” Anny Nasiłowskiej, opublikowana przez mało znane Wydawnictwa Algo. Frapuje też „Subtelny urok samobójstwa” Judith Claire Mitchell , jednak tutaj marka wydawnictwa (Rebis) działa na korzyść tytułu. Można się spodziewać atrakcyjnej lektury.

nadchodzi osobowość„Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii” Ray Kurzweil

Książka uznawana za najsłynniejsze dzieło futurologii XX wieku. Czym ludzki mózg różni się od komputera? Czy to możliwe, że jesteśmy śmiertelni tylko dlatego, że wciąż jeszcze nie chcemy żyć wiecznie? Co się stanie, kiedy sztuczna inteligencja zacznie dominować nad biologiczną. Czy w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z technologią i robotyką? I czy to znaczy, że ludzie na dobre zamienią się w roboty? Ray Kurzweil snuje porywającą opowieść o przyszłości człowieka i stawia tezę, że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. To przeznaczenie nazywa „Osobliwością” (ang. Singularity).

Z najdrobniejszymi szczegółami, analizując setki wzorców, autor opisuje, jak z biegiem lat z ludzi „analogowych przekształcimy się w Człowieka 2.0 („W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanobotów. Będą niszczyć patogeny, poprawiać błędy DNA, eliminować tok¬syny i wykonywać wiele innych zadań, by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezultacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się…”) i Człowieka 3.0 („Stajemy się cyborgami”). Książka Kurzweila to literacki hołd złożony magii technologii.

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Data premiery: 4.04.16

Leona„Leona. Kości zostały rzucone”  Jenny Rogneby

Naga, zakrwawiona siedmioletnia dziewczynka wchodzi w biały dzień do banku w centrum Sztokholmu i wychodzi z kilkoma milionami. Ten niezwykły napad, który budzi ogromne zainteresowanie mediów, ląduje na biurku Leony Lindberg, śledczej z Sekcji do Zwalczania Ciężkich Przestępstw. Biorąc pod uwagę jej wieloletnie doświadczenie i predyspozycje, to idealne rozwiązanie.

Ona sama zmaga się jednak z problemami. Ma osobowość antyspołeczną, która poważnie ogranicza jej życie emocjonalne, i jest niezdolna do odczuwania emocji (chyba że dotyczą dwójki jej dzieci). Działa w sposób zimny i rozważny, cieszy się przy tym uznaniem w środowisku policjantów, ale jednocześnie pozostaje kontrowersyjną outsiderką, która nie zawaha się sięgnąć po karkołomne i niekonwencjonalne metody, o ile pomogą jej osiągnąć cel.

Śledztwo robi się jednak coraz bardziej zagadkowe, a ślady prowadzą w nieoczekiwanym kierunku. Kto stał za tak brawurowym, a jednocześnie bezczelnym przestępstwem? Kim jest dziewczynka?

Pierwszy tom cyklu o Leonie, intrygujący kryminał o odwadze łamania norm, także społecznych, o życiowych wyborach i zuchwałej przestępczości w deszczowym i ponurym współczesnym Sztokholmie.

„Wreszcie kryminał, który się wyróżnia, koniec z prowadzącymi śledztwo zniszczonymi przez alkohol starymi kawalerami o poglądach uwłaczających kobietom. Leona jest oryginalną, ciekawą postacią, która dopuszcza się nieoczekiwanych czynów.”
„Bokmärket”

Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 6.04.16

 

erich selag nagrody

„Nagrody” Erich Segal

Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o najwyższe z trofeów – Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith – błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven – genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa – cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory – to wszystko czyni z „Nagród” powieść, od której nie sposób się oderwać.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 6.04.16

 

subiektywny urok amobójstwa„Subtelny urok samobójstwa” Judith Claire Mitchell

Hipnotyzujący i oryginalny literacki majstersztyk, od którego nie sposób się oderwać. Trzy niezwykłe siostry, jedna rodowa klątwa, jeden list pożegnalny obejmujący historię czterech pokoleń.

Poznajcie Lady, Vee i Delph – trzy zachwycająco skomplikowane, dowcipne i błyskotliwe kobiety o nieokiełznanych fryzurach, mrocznym poczuciu humoru i odziedziczonych w genach skłonnościach samobójczych. Zbliża się koniec XX wieku, a ostatnie potomkinie długiej linii pechowego rodu Alterów postanawiają położyć kres również własnemu życiu. Żegnając się ze światem, spisują losy własne i swoich przodków, począwszy od pradziadka, nagrodzonego Noblem genialnego chemika, który opracował pierwszy gaz bojowy, a następnie środek owadobójczy, później wykorzystany w komorach gazowych obozów zagłady… Jego upiorna spuścizna kładzie się cieniem na całej rodzinie, bowiem Bóg zsyła kary za niegodziwość ojców na synów i wnuków aż do trzeciego i czwartego pokolenia… Klątwa latami zbiera swoje żniwo, doprowadzając do samobójstwa kolejnych członków rodu. Główne bohaterki: Lady – najstarsza, zdruzgotana nieudanym małżeństwem, Vee – zmagająca się z nawracającą chorobą nowotworową i żałobą po ukochanym mężu, oraz Delph – najmłodsza, nieprzystosowana do życia stara panna, należą do ostatniej generacji dotkniętej jej niszczycielskim działaniem…

To słodko-gorzka epicka opowieść o potędze krwi i przeznaczenia, o grzechu i rozgrzeszeniu, po części memuar sióstr zjednoczonych przez to samo brzemię, po części bezlitosna mowa pogrzebowa dla tych, którzy dawno już odeszli, a przede wszystkim głęboki i wnikliwy portret XX wieku.

„Trzy siostry w średnim wieku, piszące zbiorowy list pożegnalny, to nie może wydawać się zabawne, ale mistrzowska saga rodzinna Mitchell jest tak zabawna, że aż boli… Płynnie przechodzi od przeszłości do teraźniejszości. Opowiada o agonii i ekstazie, ale głównie o agonii, z wielkim współczuciem i dowcipem. Opisuje bezmiar tragedii jednej rodziny. Dla nas tragedią jest to, że ta wspaniała powieść nieuchronnie dobiegnie końca.”
„Kirkus Reviews”

Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 7.04.2016

 

ksiega poczatku„Księga początku” Anna Nasiłowska

Anna Nasiłowska podejmuje bardzo ważny temat, który niezwykle rzadko pojawia się w literaturze. Poród oraz pierwsze wspólne tygodnie matki i dziecka zostały przedstawione w formie drobnych utworów zawierających osobiste przemyślenia, obserwacje i odczucia autorki.

„Księga początku” ukazuje niepopularny obraz macierzyństwa – daleki od sielanki, skomplikowany związek matki i dziecka. Anna Nasiłowska otwarcie opowiada o trudnej drodze, jaką przechodzi kobieta od momentu porodu, który przynosi ogromną miłość do dziecka, a jednocześnie niechęć do własnego, w pewnym sensie zdewastowanego, ciała.

Wydawnictwo Algo Sp. z o.o.
Data premiery: 6.04.16

 

 

 

krótka historia„Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka” Leonard Mlodinow

W jakim punkcie znajduje się dziś nasze zrozumienie Wszechświata?

Czy jesteśmy, jak sugerował kilka dziesięcioleci temu Stephen Hawking, na progu znalezienia odpowiedzi na wszystkie fundamentalne pytania dotyczące przyrody? A może – podobnie jak stało się to na przełomie XIX i XX wieku – teorie, które uważamy dziś za prawdziwe, zostaną niebawem zastąpione przez coś zupełnie innego?

Na horyzoncie nauki pojawiło się więcej niż tylko kilka chmur, które wskazywałyby, że ten ostatni scenariusz może być prawdopodobny. Stworzyliśmy model standardowy sił i materii, który z dużym powodzeniem unifikuje elektromagnetyzm i dwie siły jądrowe, jednak niemal nikt nie jest przekonany, że ten model jest do przyjęcia jako ostatnie słowo w fizyce. Jednocześnie podejrzewamy, że Wszechświat, który widzimy nawet za pomocą najpotężniejszych instrumentów obserwacyjnych, jest zaledwie maleńkim wycinkiem tego, co istnieje. Czy cała reszta to ciemna materia i ciemna energia, których istnienie postulują dziś fizycy? A jeśli tak, czy ciemna materia i ciemna energia okażą się wyjaśnieniami, które wpasowują się w już istniejące teorie – model standardowy i teorię względności Einsteina, czy też, jak stała Plancka, doprowadzą nas w końcu do całkowicie odmiennego poglądu na Wszechświat? Czy teoria strun okaże się prawdziwa? A jeśli nie, czy kiedykolwiek odkryjemy zunifikowaną teorię wszystkich sił przyrody? W swojej najnowszej książce „Krótka historia rozumu” fizyk i autor bestsellerów, Leonard Mlodinow, mierzy się z tymi pytaniami.

Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 7.04.2016

 

titanic„Titanic. Pamiętna noc”

Najważniejsza książka poświęcona tragedii Titanica, bez której nie byłoby słynnego filmu Jamesa Camerona, po raz pierwszy w polskim wydaniu.

Walter Lord przenosi nas na pokład tonącego statku, opisując minuta po minucie poruszającą historię walki o przetrwanie ponad dwóch tysięcy pasażerów. Opowiada przebieg dramatycznej nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku z perspektywy mostku kapitańskiego, salonów pierwszej klasy i kajut pasażerów tłoczących się na najniższych pokładach.

Autor towarzyszy ofiarom katastrofy od chwili zderzenia statku z górą lodową aż do ich śmierci lub szczęśliwego ocalenia w szalupach ratunkowych, pokazuje akty heroicznej odwagi i tchórzostwa. Pełna emocji opowieść pozwala czytelnikowi poczuć się jednym z pasażerów legendarnego transatlantyku, który miał być niezatapialny.

Wydawnictwo: Agora
Data premiery: 8.04.2016

 

Zobacz także:

Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 28.03.-3.04.16

– – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 4.04.16

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.