Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 28.03.-3.04.16

Od przejmującego „Głodu” przez tajemniczy „Czas śmierci” aż po enigmatyczną „Najszczęśliwszą dziewczynę na świecie” – oto poświąteczna „Wystrzałowa siódemka”.

Glod Caparrow„Głód” Martin Caparros

Reportaż totalny. Kronika naszych czasów. Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat. Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść. Niemal połowa dzieci, które kończą życie przed piątymi urodzinami, umiera z powodu niedożywienia – 3 miliony każdego roku.

„Większość głodujących to ubodzy mieszkańcy krajów rozwijających się. Wciąż jest na świecie 1,4 miliarda ubogich […]. Miliard czterysta milionów ubogich, czyli ludzi, którzy nie mają niczego z rzeczy uznawanych przez nas za tak codzienne, tak oczywiste – domu, jedzenia, ubrania, światła, wody, perspektyw, nadziei, przyszłości – nie mają teraźniejszości”.

Argentyński dziennikarz i pisarz Martin Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach, i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach.

Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.

Dlaczego zatem współczesny świat nie potrafi rozwiązać problemu głodu? Caparrós, jak na rasowego dziennikarza przystało, unika prostych odpowiedzi. Odwiedza wielkie biurowce, siedziby światowych firm i przeludnione slumsy. Na kilkuset stronach bezlitośnie obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia. Eksplozja demograficzna, nierówności społeczne, spekulacje cenami żywności, masowy wykup gruntów, korupcja, fundusze walutowe, wielkie korporacje – to wszystko tworzy złożony system, w starciu z którym jednostka nie ma żadnych szans. Ogromna część książki to rozmowy: z politykami, działaczami organizacji pozarządowych, pracownikami korporacji, lekarzami i przede wszystkimi tymi, którzy każdego dnia całą swoją energię poświęcają na znalezienie czegoś do zjedzenia.

„Głód” Caparrósa wytrąca z równowagi, zmusza do myślenia, a często nawet do zrewidowania swoich poglądów. To imponujący rozmachem reportaż oddający głos tym, którzy na ogół milczą.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 30.03.16

najszczęśliwsza„Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” Jessica Knoll

Jej doskonałe życie jest doskonałym kłamstwem. W szkole średniej Ani FaNelli zetknęła się z okrucieństwem, do jakiego są zdolne tylko nastolatki. W dorosłym życiu robi wszystko, by wymyślić siebie na nowo. Z impetem realizuje skrupulatnie przemyślany plan: prestiżowa praca, designerskie ubrania i przystojny narzeczony z arystokratycznym nazwiskiem.
Ani jest już bardzo blisko celu. Wtedy pojawia się propozycja udziału w filmie dokumentalnym o tym, co wydarzyło się w szkole 14 lat temu.
Jest jednak coś, o czym wie tylko Ani. Niebezpieczny sekret, który może wiele zmienić.
Czy najszczęśliwsza dziewczyna na świecie odkryje przed światem mroczną tajemnicę?

„Bezbłędnie sportretowana bohaterka. Nieskazitelna powierzchnia jej idealnego życia powoli pęka, odsłaniając ciemne wnętrze.”
„Publishers Weekly”

„Szukacie czegoś, co wypełni Wam pustkę po dawno już przeczytanej Zaginionej dziewczynie? Sięgnijcie po tę powieść.  Zimna i wyrachowana Ani FaNelli dziś prowadzi życie skazanej na sukces, ale okrutne przeżycia z okresu liceum rzucą swój ponury cień na ten pozornie nieskazitelny obrazek. Książka o mrocznej tajemnicy i tym, że nie da się uciec od przeszłości.”
Anna Dziewit – Meller

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Data premiery: 30.03.16

 

niezwykły żołnierz„Niezwykły żołnierz” Georg Rauch

Młody Georg otwarcie przyznaje się do swoich żydowskich korzeni. W ogarniętym wojenną zawieruchą Wiedniu pomaga matce ukrywać Żydów. Jednak pewnego dnia dziewiętnastolatek zostaje wcielony do hitlerowskiej armii i wysłany na front wschodni. Aby przeżyć okrutną wojnę – przetrwać okopy, rosyjską zimę i obóz jeniecki – wykorzysta wszystko, swoje zdolności, wiedzę, inteligencję oraz determinację.

„Niezwykły żołnierz” to zapis wyjątkowej tułaczki. Dzięki młodzieńczej sile i hartowi ducha autorowi udało się uniknąć śmierci. Odnalezione po latach, wysłane do matki listy z frontu, skłoniły Georga Raucha do napisania tej ujmującej autentycznością książki. Jego wspomnienia przynoszą nie tylko barwny autoportret, ale również poruszający obraz czasów wojny.

„Ta świetnie napisana opowieść o niewyobrażalnie trudnych przeżyciach jest zarówno wciągającą lekturą, jak i pełnym mocy świadectwem szaleństwa wojny oraz głęboko ludzkiej woli przetrwania”.
Publishers Weekly

„Fascynująca relacja o tym, jak Żydzi byli zmuszani do zasilania szeregów armii Hitlera. Doświadczenia Raucha dramatycznie obrazują zarówno dosłowne, fizyczne, jak i emocjonalne zmagania w czasach Trzeciej Rzeszy”.
Bryan Mark Rigg, autor „Losów żydowskich żołnierzy Hitlera”

Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 29.03.16

 

vernon-subutex„Vernon Subutex” Virginie Despentes

Najlepsza powieść francuska 2015 roku!

Vernon Subutex zostaje wyrzucony na bruk, z jedną walizką. W poszukiwaniu dachu nad głową błąka się po mieszkaniach bliższych i dalszych znajomych, byłych kochanek i zupełnie przypadkowych osób. Tymczasem zawartość walizki Vernona budzi niepokój kilku wpływowych osób…

Powieść Despentes jest jak lustro odbijające współczesny Paryż i jego mieszkańców: od producentów telewizyjnych, bogatych mieszczan, politycznych i religijnych radykałów po emigrantów, przestępców, narkomanów i byłe gwiazdy porno. Autorka skanuje społeczeństwo balansujące na krawędzi śmierci.

„Vernon Subutex” to przejmujący dreszczem obraz świata, który stworzyliśmy, w którym żyjemy i który coraz mniej nadaje się do życia.

„Gdy większość dzisiejszej literatury popularnej przypomina melodyjki z supermarketu, Vernon jest jak punk rock – szybki, ostry, prawdziwy i wściekły na świat.”
Jakub Żulczyk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 30.03.16

 

czas śmierci„Czas śmierci” Mark Bilingham

Małym miasteczkiem Polesford, w którym dorastała funkcjonariuszka Helen Weeks, wstrząsa tragedia – zaginięcie dwóch nastolatek. Gdy do prasy przecieka informacja o aresztowaniu statecznego męża i ojca rodziny, Stephena Batesa, Helen wraz z detektywem Thorne’em przybywa po latach w rodzinne strony, by odkryć prawdę o uprowadzeniach, ale też zmierzyć się z własną mroczną przeszłością.

Okazuje się, że żoną podejrzanego jest przyjaciółka Helen z lat szkolnych, która potrzebuje wsparcia w tej niezwykle trudnej sytuacji. Podczas gdy mieszkańcy i media domagają się krwi Batesa, Thorne nabiera przekonania, że wbrew zgromadzonym dowodom zdającym się świadczyć o winie zatrzymanego, policja aresztowała niewinnego człowieka, a wyjątkowo przebiegły przestępca wciąż jest na wolności.

Niezłomny detektyw postanawia stawić czoła miejscowej policji, prasie oraz mieszkańcom Polesford i udowodnić, że zaszła straszliwa pomyłka w policyjnym śledztwie. W miasteczku nadal czai się bezlitosny, ale inteligentny przestępca, który robi wszystko, by uniknąć kary. Thorne po raz kolejny musi zmierzyć się z przeciwnikiem o wiele sprytniejszym niż zwykli przestępcy.

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Data premiery: 30.03.16

 

rewizja„Rewizja” Remigiusz Mróz

Szary człowiek kontra wielka korporacja.
Dyskryminacja kontra tolerancja.
Chyłka kontra Oryński.

Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy…

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data premiery: 30.03.16

 

czarny wiking„Czarny wiking. Fascynujący portret Geirmunda Heljarskinna i epoki, w której żył” Birgisson Bergsveinn

Bergsveinn Birgisson, łącząc doskonały warsztat historyka z porywającą narracją literacką, snuje opowieść o swoim tajemniczym przodku – synu norweskiego króla i kobiety pochodzącej z arktycznej Północy, który za swój nietypowy wygląd został przezwany „czarnym wikingiem”. Towarzyszymy mu od narodzin aż do śmierci, stajemy się świadkami trudnego dzieciństwa, dalekich podróży po surowym północnym morzu i powstawania jego gospodarczej i militarnej potęgi. Przenosimy się z norweskiego dworu królewskiego w Rogalandzie do odległej syberyjskiej ojczyzny jego matki. Obserwujemy handel niewolnikami w Irlandii i początki islandzkiego osadnictwa.

„Czarny wiking” to barwna opowieść o niezwykłym życiu i wędrówkach Geirmunda Heljarskinna po północnych krainach Europy.

„Książka Birgissona bardziej trzyma czytelnika w napięciu niż tuzin norweskich kryminałów.”
Sverre Tusvik, Dag og tid

„Rzadko się zdarza, by połączenie literatury faktu z literaturą piękną było tak udane.”
Gunnstein Akselberg, Hordaland

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 30.03.16

 

– – – – – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 29.03.16

W przeglądzie wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie.