Prasówka: Wywiad z Kristiną Sabaliauskaitė, autorką głośnej powieści „Silva rerum”

„Silva rerum”, pierwsza część trylogii opisująca historię rodziny szlacheckiej żyjącej w Wilnie za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, stała się na Litwie wydawniczym fenomenem – wywołała liczne dyskusje, a także (przede wszystkim) zachwyciła czytelników.

 

Silva rerumJak współcześni Litwini oceniają dziś Rzeczpospolitą Obojga Narodów? Czytając o Wilnie pełnym Polaków nie czują dyskomfortu?

W ostatnich latach czuć na Litwie wielkie zainteresowanie tym okresem. I bardzo się cieszę, że z masowej świadomości stopniowo znika wpajany przez pół stulecia w szkołach i na uniwersytetach sowiecki nonsens, że Rzeczpospolita Obojga Narodów to był wyłącznie okres upadku, który spowodowała spolonizowana, zdegradowana i obca szlachta. Litwini powoli odkrywają, że szlachta Wielkiego Księstwa Litewskiego, dla której język polski był po prostulingua franca, zrobiła dla naszego kraju wiele rzeczy, z których możemy być dumni. A Rzeczpospolita Obojga Narodów to był okres niesamowitej wspólnej potęgi. Ostatnio oswajają się nawet z przedwojenną historią Wilna i czuć szczere wysiłki, by ten okres historii miasta i wielkiej tragedii 1945 roku zrozumieć. Nie tylko moje książki, ale w ogóle lektura o okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, o historii Wilna – pamiętniki z epoki, studia naukowe – cieszą się ostatnio wielką popularnością. Dzięki temu zamiłowaniu do historii pozostaje coraz mniej miejsca na ideologiczne manipulacje i hasła nacjonalistycznych radykałów.

Cała rozmowa z Kristiną Sabaliauskaitė na stronie www.ksiazki.wp.pl

 

Zobacz także: Ale historia: „Silva rerum” Kristina Sabaliauskaitė

– – – – – – – – – – –

Opublikowano:  18.09.2015

Zdj. Kristiny Sabaliauskaitė Alma Pater.

Prasówka to cykl, w którym prezentowane są interesujące wiadomości i wywiady, jakie ostatnio ukazały się w internecie. Przegląd wybiórczy (bo w masie informacji można utonąć), subiektywny (jakże by inaczej) i ciekawy!