Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 25-30.04.16

W tym tygodniu Wystrzałowa siódemka wygląda bardzo atrakcyjnie: jest zakręcony Patrick DeWitt (pamiętacie „Braci Sisters”?), nominowane do Nagrody Bookera i National Book Award „Małe życie”, „Hubal” z fenomenalną okładką, must have wszystkich pasjonatów historii z okolic Kielc i Końskich, „Przeklęty grobowiec” obiecujący kryminalną przygodę w starożytnym Egipcie, Oriana Fallaci w nowej roli powieściopisarki… Aż chce się czytać!

podmajordomus„Podmajordomus Minor” Patrick DeWitt

Siedemnastoletni Lucien Minor otrzymuje posadę podmajordomusa w zamku tajemniczego barona von Aux. Chłopak stopniowo odkrywa jego mroczne sekrety, a równocześnie poznaje kolorowy świat pobliskiego miasteczka, gdzie spotyka Klarę, dziewczynę zaręczoną z pewnym zabójczo przystojnym żołnierzem. Lucien zakochuje się w niej bez pamięci…

A teraz wyobraźcie sobie ekranizację tej książki: scenariusz piszą bracia Grimm, reżyseruje Wes Anderson, dialogi układa Latający Cyrk Monty Pythona, a w rolach głównych występują: Michel Palin w roli siedemnastoletniego Luciena, spontanicznego kłamcy, John Cleese jako majordomus Olderglough, przyjaciel i protektor młodego Minora, Terry Jones jako kucharka Agnes, która co prawda nie umie gotować, ale jest chłopcu życzliwa, Erick Idle w roli pięknej Klary, córki lokalnego złodziejaszka, oraz Terry Gilliam jako szalony baron von Aux.

Ta niezwykle zabawna i pełna absurdalnego humoru powieść zabiera czytelnika w szaloną podróż w towarzystwie złodziejaszków i typów spod ciemnej gwiazdy. Ale to również opowieść o pułapkach miłości, która niczym czarna dziura może pochłonąć bez reszty. Każdego.

Pełna humoru i niespodzianek opowieść o tęsknocie, szaleństwie, miłości i radości.
Publishers Weekly

Powieści Patricka DeWitta kocha się od pierwszej strony. »Podmajordomus Minor« nie jest wyjątkiem.
„BookPage”

Patrick DeWitt nie tylko oddaje hołd literaturze minionej epoki, ale również pozwala czytelnikowi zamieszkać w stworzonym przez siebie fascynującym świecie.
New York Times Book Review

Niesamowita literatura balansująca na granicy między prozą a poezją, między współczesnością a minioną epoką.
San Francisco Chronicle

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 27.04.16

małe życie„Małe życie” Hanya Yanagihara

Światowa sensacja literacka. Nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award, laureatka prestiżowej Kirkus Prize.

Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić… To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym Jorku – który jest piątym, równorzędnym bohaterem książki.

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 27.04.16

 

 

 

euforia„Euforia” Lily King

Fabularyzowany fragment biografii słynnej amerykańskiej antropolożki Margaret Mead, występującej pod imieniem Nell Stone.

Nowa Gwinea, początek lat 30. Trzydziestoparoletnia Nell i jej drugi mąż Fen, spędzili półtora roku na bezowocnych badaniach plemienia Mumbanyo. Zamierzają przenieść się do Australii, gdy przypadkowe spotkanie z innym antropologiem – i jak się okaże: przyszłym mężem Nell – Andrew Banksonem, zmienia ich zawodowe i życiowe plany. Samotny i zgnębiony Bankson proponuje skonfliktowanym małżonkom, aby zamieszkali w jednej z wiosek położonych nad rzeką Sepik, w której kobiety odgrywają centralną rolę w życiu społecznym. Wkrótce różnice w podejściu do badań między Nell i Fenem pogłębiają się…

„Euforia” to powieść o trzech mocnych osobowościach zmagających się z siłami natury i z sobą nawzajem, podparta solidnym naukowym researchem.

Wydawnictwo: Dom wydawniczy Rebis
Data premiery: 26.04.16

 

hubal„Hubal” Jacek Komuda

„Nie było rozkazu kapitulacji. Przeszliście przez piekło. Za nami groby kolegów. Czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń? Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę… tak mi dopomóż Bóg.”

Henryk „Hubal” Dobrzański z Dobrej herbu Leliwa, to legenda. Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju. Świetny jeździec, wielki znawca koni, kawalerzysta podziwiany w Europie. Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego po chwałę i śmierć. Dzięki niemu, symbolicznie, Rzeczpospolita nie poddała się nigdy. Dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule.

„Ja jestem władza! Sądzę cię w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, wyrok zatwierdzam! Każdego, kto pogwałci prawa tej ziemi, czeka ten sam los!”

Wydawnictwo: Fabryka Słów Sp. z o.o.
Data premiery: 27.04.16

 

 

 

instytut„Instytut” Jakub Żulczyk

Tajemnicze i makabryczne wydarzenia, które rozgrywają się w tytułowym „Instytucie”, czyli mieszkaniu głównej bohaterki powieści, Agnieszki, to jedynie rama. Owszem, mocna, niemniej jednak sam obraz przedstawia sprawy znacznie prostsze i codzienne. Poczucie porzucenia. Samotność. Brak pieniędzy. Zdradę. Upadek młodzieńczych ideałów. Choćbyśmy się zaklinali, że tak nie jest, życiem większości z nas nie rządzą żadne reguły, ale przypadek i – właśnie tak! – banał. Jakub Żulczyk w „Instytucie” przedstawił tę prawdę w poruszający, mistrzowski sposób.

Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 27.04.16

 

 

 

 

 

 

przeklęty grobowiec„Przeklęty grobowiec” Christian Jacq

Miłość, gry pozorów, układy. Pierwsza odsłona intrygi rozgrywającej się w samym sercu starożytnego Egiptu.

Krótko po zwycięstwie sił faraona Ramzesa II w bitwie z Nubijczykami dochodzi do tragedii: z przeklętego grobowca znika największy ze skarbów – zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Książę Setna, młodszy syn władcy, jest świetnie wykształconym skrybą i błyskotliwym kapłanem świątyni boga Ptaha. By zniweczyć plany złodzieja, Setna sprzymierza się z młodą, czarującą uzdrowicielką, kapłanką ze świątyni bogini Sechmet, a przy okazji zakochuje się w niej. Sekhet odwzajemnia jego uczucie. Czy ich miłość i wiedza okażą się dość silne, by pokonać działanie złych mocy?

Przeklęty grobowiec nie tylko zaciekawia sensacyjną, wartką fabułą, ale także przenosi czytelnika w tajemniczy i fascynujący, wciąż na nowo odkrywany kraj faraonów. Autor z niezwykłą wręcz precyzją oddaje realia starożytnego Egiptu, w którym światy bogów i ludzi przenikały się w każdej dziedzinie życia, a to, co boskie, było nierozłącznie związane z tym, co ludzkie.

Wydawnictwo: Dom wydawniczy Rebis
Data premiery: 27.04.16

 

fallaci„Inszallah” Oriana Fallaci

Sławna włoska dziennikarka tym razem w roli powieściopisarki.

Powieść „Inszallah” to monumentalny pomnik pacyfizmu, pejzaż okrucieństwa i bezsensu wojny.

Postaci w tej powieści są wymyślone. Wymyślone są też historie, wymyślona akcja. Ale wydarzenia, które ją zapoczątkowały, są prawdziwe. Prawdziwy jest krajobraz, prawdziwa wojna, o której opowiada ta książka.

Autorka dedykuje ją czterystu żołnierzom amerykańskim i francuskim zamordowanym w Bejrucie przez sektę Dzieci Boga. Dedykuje ją mężczyznom, kobietom, starcom, dzieciom zamordowanym w innych masakrach w tym mieście i we wszystkich masakrach owej odwiecznej masakry, której na imię wojna.

To coś więcej niż powieść wojenna. To książka o nieuchronności losu. Akcja rozpoczyna się, gdy w Bejrucie szyicka sekta Dzieci Boga dokonuje samobójczych zamachów na siedziby amerykańskiego i francuskiego kontyngentu pokojowego, zabijając kilkaset osób. A jest jeszcze trzeci kontyngent, włoski…

 

Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 27.04.16

 

Zobacz także:

Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 18-24.04.16

– – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 25.04.16

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.