Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe 21-27.03.16

Ny rynku księgarskim spokojnie. Wydawcy planując premiery raczej omijali przedświąteczny tydzień. W Wystrzałowej siódemce znalazło się jednak kilka ważnych tytułów np. „Ja”, książka autora „Życia Pi” czy  też „Wyjedź, zanim nadejdą deszcze” Alexandry Fuller. Jest też kilka lżejszych i weselszych książek. Enjoy!

Ostatnie dni naszych ojców„Ostatnie dni naszych ojców” Joel Dicker

Londyn, rok 1940. Winston Churchill powołuje do życia tajne służby pod nazwą Special Operation Executive (SOE), które będą prowadzić akcje sabotażowo-dywersyjne i wywiadowcze na tyłach wroga. W celu zmniejszenia ryzyka dekonspiracji, członkowie tych struktur są rekrutowani spośród ludności lokalnej okupowanych przez Niemców krajów. Kilka miesięcy później Paul-Émile opuszcza Paryż oraz ukochanego ojca i rozpoczyna specjalistyczny kurs szkoleniowy w Służbach Specjalnych w Anglii. Agenci – komandosi, francuscy „cichociemni”, czekają na rozkaz udania się z misją do kraju. Zdają sobie sprawę z tego, że nie wszyscy powrócą z niej żywi.

Podczas jednej z akcji Paul znajdzie się w Paryżu. Pokusa, by w jakiś sposób skontaktować się z ojcem, który od wielu miesięcy nie ma od niego żadnej wiadomości, będzie bardzo silna.

Istnienie jednostek specjalnych SOE przez długi czas utrzymywano w tajemnicy. 65 lat po rzeczywistych wydarzeniach książka przypomina je i odkrywa prawdziwe relacje pomiędzy Ruchem Oporu i Wielką Brytanią.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 23.03.16

 

Wyjedź zanim nadejdą deszcze„Wyjedź, zanim nadejdą deszcze”  Alexandra Fuller

Alexandra Fuller spędziła dzieciństwo w targanej konfliktami Afryce. Także jej dom rodzinny trudno było uznać za oazę spokoju i bezpieczeństwa. Jednak choć nieobce jej były walka o przetrwanie, ból i utrata, dopiero rozpad jej własnego małżeństwa sprawił, że poczuła, jakby runęło jej życie. Próbując z powrotem je poskładać, Fuller zwraca się w stronę rodziny, którą zostawiła w Afryce. Wspomina dzielną, choć nieraz zagubioną matkę i zuchwałego, bezkompromisowego ojca, człowieka, który nigdy niczego nie żałował i niczego nie oczekiwał, choć walczył ciężej i stracił więcej, niż większość ludzi mogłaby sobie wyobrazić.Wyjedź, zanim nadejdą deszcze (co w południowej Afryce oznacza: „uciekaj, póki czas”) to kolejna fascynująca książka Fuller, pełna przejmującego smutku i żywiołowej radości, dojrzała i głęboka. To także swoista oda do Afryki.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 23.03.16

 

 

 

Ja martel„Ja” Martel Yann

Eksperymentalna powieść Hybryda, nawiazująca do książki Virginii Wolf „Orlando” i jej znakomitej ekranizacji z Tildą Swinton w roli tytułowej.

Yann Martell dokonuje próby opisania „ja” totalnego i jednocześnie uniwersalnego, wyzwolonego z płci. Bohater nie ma imienia – ani jako chłopiec, ani jako dziewczyna. Jest połączeniem obojga, przy czym ważniejsze jest „ja” kobiece – pełniejsze i bardziej zróżnicowane wewnętrznie (i zewnętrznie).

Bohater, jak sam Martel, rodzi się w 1963 roku, jest francuskojęzycznym Kanadyjczykiem i szczęśliwe dzieciństwo spędza w podróżach z ukochanymi rodzicami – dyplomatami. Mocnych chłopięcych doznań dostarcza mu szkoła z internatem, gdzie nie tylko poznał, czym jest przemoc i dominacja, ale też zgłębił potrzeby i zakamarki swojego ciała. W szkole dowiaduje się, że został sierotą. Jest teraz człowiekiem znikąd, bezdomnym, na szczęście solidnie zabezpieczonym finansowo. Ma też podwójną, dwujęzyczną, angielsko-francuską tożsamość. Kiedy pewnego dnia budzi się jako kobieta, myśli już po angielsku. Studiuje, podróżuje, przeżywa romanse, zaczyna pisać. I wreszcie spotyka swą drugą połówkę. Doświadczenie kobiecości zaczyna zbliżać się do pełni. Szczęście jednak jest złudne…

Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Data premiery:23.03.16

Bóg i geometria„Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem” Heller Michał

„Dlaczego Bóg i geometria? Dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, zestawienie to może być zaskakujące, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że »Bóg geometryzuje«. A jeżeli cała historia filozofii sprowadza się do kilku przypisów do Platona, jak utrzymywał Alfred North Whitehead, to któreś z nich muszą się odnosić do relacji między geometrią a Bogiem. Ponieważ zarówno filozofia, jak i geometria od dawna należą do obszarów moich zainteresowań, nie mogłem nie zastanawiać się nad tym, co to znaczy, że »Bóg uprawia matematykę«. Istnieje wiele opracowań historii geometrii i całościowych, i dotyczących poszczególnych okresów. Nie jest moim zamiarem pisanie jeszcze jednego. Istnieje również wiele podręczników historii filozofii i wcale nie mniej podręczników i monografii historii dogmatyki chrześcijańskiej. Także nie chcę dodawać do tej listy mojego własnego przyczynku. Interesuje mnie to, co można wyczytać, studiując obydwa te rodzaje dzieł, a czego w żadnym z nich nie napisano wprost, przynajmniej w wystarczająco pełnym zakresie. I ja nie pretenduję do pełności, ale może uda mi się przetrzeć szlak i uchwycić kilka idei, których nie widać, gdy się drąży tylko jedną z zaangażowanych stron.”
Michał Heller

Książka otrzymała nagrodę Złotej Róży, przyznaną za najlepszą polską książkę popularnonaukową sezonu 2014/2015

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data premiery: 21.03.16

 

Miejsca komiks„Miejsca” Wood Braian, Kelly Ryan

„Miejsca” to zbiór dwunastu opowieści komiksowych autorstwa Briana Wooda i Ryana Kelly. Bohaterką opowiadań jest Megan McKeenan, punkówa, która co chwilę zmienia pracę, miejsce zamieszkania, pomysł na życie. Dwanaście różnych miejsc, dwanaście różnych historii, które łączy – poza główną bohaterką – poszukiwanie odpowiedzi na ważne nie tylko dla młodych marzycieli pytania o sens życia.

Współczesna ballada, która zachwyci nawet najbardziej wymagających czytelników. „Miejsca” były nominowane do dwóch najważniejszych amerykańskich nagród komiksów – Harvey i Eisner Award.

„Miejsca” to tytuł wpisujący się w tradycję powieści drogi; w klimacie książek Capote’a, Kerouaca czy Albertine Sarrazin. Booklist Brian Wood – autor scenariuszy do popularnych komiksów jak „DMZ”, „Northlanders”, a także komiksów ze świata Star Wars. Ryan Kelly to wieloletni współpracownik Wooda, w Polsce znany głównie dzięki serii „Lucyfer”, do której od lat tworzy rysunki.

Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 24.03.16

 

 

Śmierć na życzenie„Śmierć na życzenie. Zabójcze walentynki” Carolyn Hart

Bohaterowie wprowadzają się do wymarzonego domu. Okazuje się, że ich nowej sąsiadce – ponętnej Sydney wpadł w oko świeżo upieczony małżonek. Nie poprzestaje na umizgach do Maxa i grze na nerwach Annie. Organizuje przyjęcie walentynkowe. Nie udaje się jej jednak… dożyć jego końca. Jak zwykle, rozwikłanie tej zagadki kryminalnej spada na barki pary bohaterów.

Wydawnictwo: Edipresse Polska S.A.
Data premiery: 24.03.16

Ziemia kobiet„Ziemia kobiet” Barneda Sandra

Gala Marlborough, Amerykanka o hiszpańskich korzeniach, wraz z dwiema córkami leci z Nowego Jorku do La Mugi, małej katalońskiej wsi, by odebrać spadek po nieznanej krewnej. Na miejscu okazuje się, że aby odziedziczyć majątek, musi spełnić warunek zapisany w testamencie przez jej cioteczną babkę Amelię: ma odnaleźć autora kopii znanego obrazu Salvadora Dali. Mieszkańcy wsi, którzy przyjmują ją z otwartymi ramionami i od początku traktują jak jedną ze swoich, zdają się wiedzieć o tajemniczym malarzu więcej, niż są skłonni zdradzić Gali. Pobyt w La Mudze i dziennik zmarłej kobiety, o której istnieniu do niedawna nie wiedziała, wywrócą do góry nogami życie Amerykanki – odkryje rodzinne sekrety i kłamstwa z przeszłości, znajdzie w sobie siłę, by stawić czoło teraźniejszości i rozpocząć nowe życie.

Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Data premiery: 23.03.16

 

 

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 21.03.16

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie.