TOP 13 Wcale nie pechowe styczniowe nowości

Wydawcy powoli budzą się z zimowego snu. Gwiazdka minęła, szał zakupów upłynął, można było sobie na trochę odpuścić, ale teraz, z tygodnia na tydzień, będzie coraz ciekawiej. Przed Wami styczniowa trzynastka, czyli nowości i zapowiedzi książek, które wydały mi się najbardziej intrygujące.

TOP 13 Styczniowe nowości

 

Mój fantastyczny numer jeden! Kontynuacja cyklu demonicznego Petera V. Bretta.

Otchłań Peter v. Brett1. „Otchłań”

Od niepamiętnych czasów nocą władają krwiożercze demony, za sprawą których ludzkość skurczyła się do niewielkich skupisk, które jedyną nadzieję na ocalenie pokładają w częściowo zapomnianych zaklęciach ochronnych. Niespodziewanie wśród ludzi pojawili się dwaj bohaterowie, bliscy sobie niczym bracia, a mimo to podzieleni gorzką zdradą.

Arlen Bales zasłynął jako Naznaczony, wojownik wytatuowany od stop do głów potężnymi, magicznymi symbolami, dzięki którym rzuca się na demony z gołymi rękami i wychodzi z walk zwycięsko. Jardir, uzbrojony w runiczną broń, obwołuje się Wybawicielem – legendarną postacią obwieszczoną w proroctwach, której przyjdzie zjednoczyć ludzkość i poprowadzić ją ku zwycięstwu w Sharak Ka, ostatniej wojnie przeciwko demonom.

Próbując pokonać demony, Arlen i Jardir doprowadzili jednak do wydarzenia, które może wyznaczyć koniec wszystkiego, co dla nich cenne – wyzwolili rój. Wojna jest coraz bliżej, a ludzkość nie ma szans na zwycięstwo, jeśli Jardir i Arlen wraz z żoną Renną nie zdołają narzucić swej woli schwytanemu księciu demonów. Muszą bowiem zmusić podstępną istotę, by zaprowadziła ich do Otchłani, gdzie Matka Demonów rodzi nieprzeliczoną armię.

Wydawnictwo Fabryka Słów


Coś dla komputerowych geeków i nie tylko!

Niemożliwa forteca2. „Niemożliwa forteca”

Najbardziej wyczekiwana powieść roku 2017 według „Entertainment Weekly” i „Bustle”.

Uroczy, zabawny i poruszający hołd dla wszystkich poszukujących miłości maniaków komputerowych i odmieńców na całym świecie.

Aż do maja 1987 roku czternastoletni Billy Marvin z Wetbridge, w stanie New Jersey, jest maniakiem komputerowym, ale mimo to szczęśliwym. Popołudnia spędza z kolegami, nieustannie przesiadując przed telewizorem, sycąc się ciastkami, debatując, kto z kim by wygrał (Rocky Balboa czy Freddy Krueger? Bruce Springsteen czy Billy Joel? Magnum P. I. czy T. J. Hooker?), oraz programując gry wideo na swoim Commodore 64 do późna w nocy. Ale wtedy „Playboy”publikuje zdjęcia hostessy z teleturnieju „Koło Fortuny”- Vanny White, Billy poznaje Mary Zelinsky, znakomitą programistkę, i wszystko nieodwracalnie się zmienia…

„Niemożliwa forteca” to laurka dla lat osiemdziesiątych, dla nowej ery komputerowej oraz dla wieku dojrzewania – czasu, kiedy wszystko wydaje się możliwe…

Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

 

Kolejne spotkanie z komisarzem Jakubem Mortką. Finał historii, ostatni tom!

Cienie 3. „Cienie”

W Milanówku giną córka i żona gangstera. Dowody wskazują na podkomisarza Kochana, ale Mortka w to nie wierzy. W śledztwie łączy siły z aspirantką Suchą: jeszcze nie wiedzą, że ich sprawy się zazębiają…

Wydawnictwo Marginesy

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobno niezła przygoda…

Zaginione miasto boga małp4. „Zaginione miasto boga małp”

Zapierająca dech historia pionierskiej ekspedycji w serce najbardziej niebezpiecznej dżungli świata w poszukiwaniu legendarnego przeklętego Białego Miasta.

Lasy Mosquitii w Hondurasie to najgęstsza i najtrudniej dostępna dżungla świata, pełna jadowitych węży, jaguarów czy muchówek, roznoszących „biały trąd”. Właśnie tam miało istnieć legendarne Miasto Boga Małp, bogate i nagle opuszczone, jeszcze przed przybyciem konkwistadorów – wedle legendy przeklęte. Wieloletnie poszukiwania nie przyniosły rezultatów. W sukurs najnowszej ekspedycji, zorganizowanej przez nagrodzonego Emmy filmowca i odkrywcę Stevena Elkinsa, przyszła najnowocześniejsza technika, tzw. lidar, czyli laserowy skaning terenu, dzięki której udało się zlokalizować cel. Lecz to dopiero początek mrożącej krew w żyłach opowieści o garstce śmiałków, którzy postanowili tam dotrzeć i odkryć skarby, godne historii o Indianie Jonesie.

Niezapomniana rzecz o „przygodzie życia” i wielka przygoda czytelnicza!

Wydawnictwo Agora


Tak zakręcone, że aż się nakręciłam na przeczytanie

Moja córka komunistka5. „Moja córka komunistka”

Nasze nerwice, nasza kuchnia i nasze rewolty. Kobieta indywidualistka w teatrze życia.

W powieści Agnieszki Wolny-Hamkało poznajemy losy Anny. Śledząc, jak dziewczynka dorasta, czytelnik dostrzega zmiany zachodzące w Polsce po 1989 r. Biegająca boso, u dziadków na wsi, dziewczynka przeistacza się w zbuntowaną pankówę, by po latach zostać uznaną, choć nadal pełną artystycznego usposobienia, panią doktor habilitowaną.

„Moja córka komunistka” to także przejmująca opowieść o małych sprawach stających się z czasem niezwykle ważnymi. O relacji, gdzie seksualność jest, owszem, ważna, ale też o miłości płynnie przechodzącej w przyjaźń, urastającej do rangi sztuki.

Wydawnictwo W.A.B


 

 

Przyznaję, wszystko przez okładkę. Fabuła też na plus.

6. „Pokojówka miliardera”

Rok 1863. Do portu w Pensylwanii przybija kolejny okręt pełen irlandzkich emigrantów. Uciekają od głodu i marzą o rozpoczęciu lepszego życia. Wśród nich jest Clara Kelley – jedyna nadzieja swojej rodziny, wysłanniczka mająca znaleźć nowy dom.

Młoda, ambitna dziewczyna, schodząc z pokładu statku, ma przed sobą ponurą perspektywę wielu lat ciężkiej pracy w fabryce. Gdy pojawia się szansa na lepszą zatrudnienie, kłamie, by je dostać. Tak staje się pokojówką w domu Andrew Carnegiego – najbogatszego człowieka w Ameryce. Ten szybko odkrywa, że Clara ma wyjątkowy dryg do interesów i dziewczyna zostaje jego sekretnym doradcą.

Uczucie, jakie się między nimi narodzi, postawi Clarę przed najtrudniejszym z wyborów: szczęście własne lub najbliższych. Czy zaryzykuje i przyzna się do oszustwa? Czy miliarder poświęci fortunę dla miłości?

Po rewelacyjnej „Pani Einstein” Marie Benedict przedstawia opowieść o namiętności, na którą nie powinno być miejsca w świecie wielkich pieniędzy.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

 

 

Jagielski, wiadomo, że warto.

Jagielski7. „Na wschód od zachodu”

Wielki szlak do Indii, który hipnotyzuje do dziś. Kamal opuściła Warszawę z jednym plecakiem. Nie chciała dwóch fakultetów, mieszkania i pędu za karierą. Wybrała Indie – kraj, w którym największą wartością jest osiągnięcie duchowej równowagi. Dziś już nie pamięta poprzedniego życia… Ale ono do niej wraca ze zdwojoną siłą.

Od cywilizacji Zachodu uciekł też hippis „Święty”. Jego życie to wolna miłość, narkotykowe seanse, religijne komuny i hedonistyczne wspólnoty na Goa. Wszędzie szuka jednego – szczęścia. A ono wciąż mu się wymyka.

Wojciech Jagielski, ceniony reporter wojenny podąża tym razem „wielkim szlakiem hippisów”. Afganistan, Pakistan, Nepal i na końcu Indie. Miejsca duchowej inicjacji, zderzenie z systememkast, regiony targane konfliktami zbrojnymi, gdzie pojęcie „wolność”nabiera innego znaczenia.

Najnowsza książka autora „Modlitwy o deszcz” i „Wszystkich wojen Lary” to zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

 

 

Słynny J. M. Coetzee…

Lata szkolne Jezusa8. „Lata szkolne Jezusa”

Pierwszy grzech Jezusa. Chłopiec stoi nad pustym grobem ptaka, którego pochował dzień wcześniej. Czy wtedy utracił niewinność? Może stało się to, kiedy bez wahania opuścił zrozpaczonych rodziców? A może gdy znalazł ciało bestialsko zamordowanej nauczycielki tańca, a nikt nie potrafił jej wskrzesić?

Najnowsza powieść J. M. Coetzee’go jest jak baśń napisana skalpelem. Losy niezwykłego siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści.

„Powinniśmy przeczesywać świat nie w poszukiwaniu prawdziwej odpowiedzi, lecz prawdziwego pytania” – mówi jeden z bohaterów. „Lata szkolne Jezusa” są właśnie takim fundamentalnym pytaniem.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

 

 

Teraz trochę mroczniej…

Burza9. „Burza”

Stary dom, tajemnica sprzed lat i mgła, w której trudno oddzielić prawdę od przywidzenia. To nie jest thriller ani kryminał. To coś znacznie mocniejszego. To siła znakomitej literatury.

Mogłoby się wydawać, że chodzi o zwykłą sąsiedzką przysługę. Frank musi zawieźć żonę do szpitala. Prosi więc właściciela pobliskiego domu, aby ten przez kilka godzin zaopiekował się jego dziećmi. Minna i Andreas zostają pod opieką Johannesa, a państwo Lehmanowie odjeżdżają. I na zawsze znikają bez śladu.

Wiele lat później, po śmierci Johannesa, jego wychowanek ponownie zjawia się na wyspie. Wraz z trzaskiem starego zamka we frontowych drzwiach Andreas powraca do wydarzeń, o których pamiętają już tylko nieliczni mieszkańcy. Także ci od lat obserwujący wszystko z okien posiadłości tajemniczych Kaufmannów, niegdysiejszych właścicieli wyspy, których wielu podejrzewa o kolaborację z nazistami…

Poszukiwanie tożsamości, niejasna przeszłość i milczenie, które najsilniej łączy ludzi mających coś do ukrycia. Niepokojąca atmosfera, precyzyjnie budowane napięcie, konsekwentnie dawkowane emocje, a wszystko w pełnym niedomówień świecie mieszkańców małej wysypy u wybrzeża Norwegii.

Nowa powieść autora bestsellerów „Biedni ludzie z miasta Łodzi” oraz „Wybrańcy”.

Wydawnictwo Literackie


Podobno dobre (i na zewnątrz, i w środku). Debiut Wydawnictwa Pauza!

Legenda o samobójstwie10. „Legenda o samobójstwie”

Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości.

Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć.

„Prawdziwie wielki pisarz. „

The Irish Sunday Independent

„Pełna mściwości, a jednocześnie żalu i empatii, wiarygodna, a jednocześnie odrealniona, i absolutnie wciągająca. „

Christopher Tayler, The Guardian

„Doskonała (… ) Proza Vanna ma w sobie siłę Cormaca McCarthy’ego i Hemingwaya, a jednocześnie własną energię i zwinność. „

The Times

Wydawnictwo Pauza

 

 

Powieść dla nastolatek bez wątku miłosnego w zarysie akcji? Ale tak na serio? Muszę przeczytać!

Powrót do domu11. „Powrót do domu”

Zoe Bird jest osamotnioną, wrażliwą nastolatką dorastającą na przedmieściach. Jej jedyną przyjaciółką jest babcia, która zaczyna zdradzać objawy choroby Alzheimera. Rodzice Zoe chcą oddać babcię do domu opieki, ale dziewczyna oczywiście nie może się na to zgodzić. Dlatego ucieka wraz z babcią w podróż, która stanie się także przyczynkiem do odkrycia rodzinnego sekretu i odnalezienia nieznanego wuja. Jednak, czy wuj rzeczywiście jest tą samą osobą sprzed lat? Na dodatek Zoe kiepsko dogaduje się z rodzicami, którzy faworyzują jej kuzynkę, która znęca się nad Zoe i omal nie doprowadza do jej śmierci.

Wzruszająca historia o rodzinie, przetrwaniu szkoły i o trudnym dochodzeniu do wzajemnego zrozumienia. Aktualny i poruszający temat opieki nad schorowaną starszą osobą.

Wydawnictwo YA!


Styczniowe postanowienia, noworoczne plany, od czegoś trzeba zacząć, może od…

Make your bed12.”Make Your Bed”

Myślisz, że trudno zmienić świat? Mylisz się. Możesz mieć wpływ na to, jak żyjemy. Możesz dokonać wielkich rzeczy, ale musisz zacząć od siebie. Każdy dzień rozpoczynaj od wykonania jakiejś drobnej czynności. Szanuj ludzi. Pamiętaj, że życie nie jest sprawiedliwe ani wolne od porażek. Jeśli nigdy, przenigdy się nie poddasz, kolejne pokolenia będą żyły w lepszym świecie. Nie wiesz, od czego zacząć? Make your bed.

Admirał William H. McRaven to emerytowany wojskowy, uznawany za jednego z najlepszych dowódców operacji specjalnych w armii USA. Obecnie jest kanclerzem Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. To właśnie na tej uczelni wygłosił kultowe już przemówienie, które zachwyciło miliony ludzi i stało się inspiracją tej książki. „Make Your Bed” jest zbiorem zasad wynikających z doświadczeń admirała.

Wydawnictwo Otwarte

 

 

I na koniec romantyczny czasoumilacz po brzegi wypełniony testosteronem. Tylu mężczyzn w jednej książce? No, no…

Tajemniczy mężczyzna13. „Tajemniczy mężczyzna”

Gwendolyn Kidd spotkała mężczyznę swoich marzeń. Jest przystojny, seksowny, a to, co zaczęło się od nocy wypełnionej anonimową rozkoszą, przeistoczyło się w trwający już półtora roku namiętny romans.

Rzeczywiście – to dość niezwykłe, że On zjawia się wyłącznie nocą, ale Gwen ma pewność, że jest tym jednym, i nawet nie próbuje mu się oprzeć…

Niestety w życiu dziewczyny zaczynają się dziać także niepokojące rzeczy: Gwyn wpada w oko przystojnemu przywódcy bandy motocyklistów, zwraca też na siebie uwagę bezwzględnych gangsterów. Jakby tego było mało, zaczyna się nią interesować pewien czarujący policjant z Denver.

Wtedy do akcji wkracza Tajemniczy Mężczyzna. Czy jednak odsiecz nie przybędzie za późno?

Pierwszy tom bestsellerowej serii, w której zagadki, tajemnice i niebezpieczne wydarzenia przeplatają się z miłosnymi uniesieniami i gorącą namiętnością.

Wydawnictwo Akurat


Moja trzynastka, mogłaby przeistoczyć się w czternastkę, ale stety/niestety (teraz na jaw wyjdą moje rażące braki) nie czytałam, ba!, nawet nie oglądałam „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Nie wiem właściwie jak mogłam się dopuścić takiego zaniechania, bo w okolicach premiery byłam bardzo ciekawa, co tak wszystkich rozpala ta jedna książeczka (i czytelników, i krytyków). A teraz jakoś chęci do lektury nie mam ani ociupinki (i dlatego moje styczniowe nowości obeszły się bez tego tytułu). W każdym razie śpieszę poinformować fanów erotycznych przygód szarego Greya, że E.L. James napisała nową powieść „Mroczniej” – z której można się dowiedzieć jak wyglądała „historia miłosna, która zafascynowała miliony czytelników na całym świecie z perspektywy Christiana Greya” Premiera 31 stycznia.


Do przeczytania wkrótce!

Aj, jeszcze jedna sprawa. Znowu by mi umknęło. Zaglądacie na Instagrama?

Tutaj możecie mnie znaleźć: https://www.instagram.com/booktwist.pl/

Nie o wszystkich książkach, które czytam mam czas napisać Wam szerzej tutaj na stronie, za to zdjęcia (i krótkie info) raz, dwa, trzy (no, może jeszcze cztery, pięć i sześć) i są gotowe. Zajrzyjcie! Będzie mi bardzo miło, gdy się tam spotkamy!

 

 

– – – – – – – – – – – – – – —

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Pod uwagę brane są również nowe wydania książek.