Prasówka: Murakami, pisarz przeceniany

„Nikt orientujący się choćby z grubsza w świecie literatury współczesnej nie traktuje werdyktu Akademii Szwedzkiej ze specjalnym namaszczeniem.

Zdarzają się Szwedom wybory bardzo wątpliwe bądź kontrowersyjne (Dario Fo, Jean-Marie Gustave Le Clézio), zdarzają się laury nie do końca zrozumiałe (Patrick Modiano, Gao Xingjian), ale też niektóre z werdyktów trudno kwestionować.”

mezczyzni-bez-kobiet-Murakami

„Obecność Murakamiego w ścisłej czołówce notowań bukmacherskich trudno traktować inaczej niż ze zdziwieniem (…) Nie chodzi o to, że Japończyk jest złym pisarzem. Najnowszym zbiorem opowiadań „Mężczyźni bez kobiet”, który właśnie ukazuje się w Polsce, udowadnia, że jeśli tylko nie wpada w manierę, jest co najmniej solidnym rzemieślnikiem, któremu zdarza się napisać również teksty świetne. Murakami miewa bowiem różne chwile – bywa, że porusza się na granicy dobrego smaku i zahacza o grafomanię, jak choćby w opowiadaniu „Zakochany Samsa”, gdzie pisze: „Jeśli się ciągle myśli, że chce się z kimś spotkać, na pewno się to uda”, co trąci dość mocno mistrzem Paulo Coelho.”

 

Cały artykuł na stronie: http://www4.rp.pl/Plus-Minus

 

 

 

 

– – – – – – – – – – –

Opublikowano: 10.10.15

Prasówka to cykl, w którym prezentowane są interesujące wiadomości i wywiady, jakie ostatnio ukazały się w internecie. Przegląd wybiórczy (bo w masie informacji można utonąć), subiektywny (jakże by inaczej) i ciekawy!