Najciekawsze nowości książkowe: Sensacyjna łamigłówka w Madrycie, niewiniątka i koniec demokracji

Na rynku wydawniczym spokojnie. Trwa odliczanie przed 19. Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie. A te już wkrótce – 22 października. Wtedy dopiero obsypie nas premierami! Tymczasem… Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu? 

 
Koniec demokracji Marek Migalski

Koniec demokracji
Marek Migalski

Demokracja umiera – twierdzi politolog Marek Migalski. W ćwierć wieku po ultraoptymistycznym „Końcu historii” Fukuyamy, Migalski stawia przeciwną, pesymistyczną tezę – liberalna demokracja nie tylko nie opanowuje świata, ale jest w odwrocie. Przegrywa nawet w swych matecznikach – Stanach Zjednoczonych i Europie, gdzie staje się pustym, pozbawionym treści rytuałem. Głos obywatela znaczy coraz mniej, liczą się wielkie pieniądze oraz odhumanizowana machina biurokratyczna.

Wydawnictwo The Facto
Premiera: 14.10.15

 

 

 

 

 

 

 

Loża niewiniątek

Loża niewiniątek
Giuttari Michele

Tajemnicze i szalone zwroty akcji oraz krążący nad wszystkim cień mafii…

W „Loży niewiniątek” komisarz Michele Ferrara znajduje się w centrum zagmatwanej intrygi: z przedawkowania narkotyków umiera dziewczynka, a w mieście popełnione zostają dwa zabójstwa. W świecie podziemia wciąż toczy się bezpardonowa walka o wpływy w Toskanii między albańską mafią a Cosa Nostrą. Te dwa ciągi pozornie ze sobą niepowiązanych wydarzeń okazują się częścią większej sprawy, którą może rozwiązać tylko Ferrara.

Śledztwo zaczyna go angażować emocjonalnie szczególnie od chwili, kiedy jego najlepszy przyjaciel Massimo Verga znika w tajemniczych okolicznościach i jest poszukiwany w związku z morderstwem w Versilia. Komisarz Ferrara będzie musiał stawić czoło zmowie milczenia i wszechmocnym organizacjom przestępczym, a po tym jak zostanie zawieszony, będzie mógł liczyć jedynie na miłość swojej żony Petry i lojalność najbliższych współpracowników. Znajdzie się w piekle, gdzie wszystko jest na sprzedaż, wszystko ma swoją cenę, a ofiarami są bezbronni, często bezimienni ludzie.

„Największy włoski autor kryminałów”
„The Times”

„Loża niewiniątek to jedna z 80 książek do zabrania w podróż dookoła świata”
„The Independent”

Wydawnictwo Zysk i S-ka
Premiera: 12.10.15

 

Syberia Historia i ludzieSyberia. Historia i ludzie
Hartley Janet M.

Syberia to kraina skrajności. Ekstremalne są tu warunki klimatyczne i odległości do pokonania. Zupełnie różni pod względem etnicznym są ludzie, którzy zamieszkują Syberię od czterystu lat.

Autorka odkrywa historię tego ogromnego rosyjskiego pustkowia i opowiada o życiu jego mieszkańców zarówno dobrowolnych osadników, jak i ludzi, którzy jako więźniowie zostali skazani na przymusową pracę w kopalniach Gułagu.

Hartley snuje barwną opowieść o losach Syberii począwszy od pierwszych wypraw kozackich awanturników na „Sybir” pod koniec XVI wieku, poprzez zsyłki przestępców i więźniów politycznych w czasach sowieckich, aż po losy dzisiejszych ubogich Rosjan i przedsiębiorców, szukających lepszego życia na bogatej w ropę północy. W przywoływanych przez autorkę ludzkich historiach i fascynujących studiach przypadków jeden z najbardziej niedostępnych rejonów świata staje się bardziej ludzki, a życie codzienne w „krainie pustki” okazuje się niezwykle bogate.

„Hartley potrafi sprawić, by historyczny opis nabrał życia i stał się przystępny dla wszystkich.”
Will Nicoll, „The Spectator”

„Autorka prezentuje ten fragment historii Rosji, który zazwyczaj najsilniej oddziałuje na wyobraźnię cudzoziemców.”
Tom Payne, „The Telegraph”

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Premiera: 12.10.15

 

charlotte

Charlotte
David Foenkinos

Ta książka opowiada o życiu Charlotte Salomon, artystki malarki, która w wieku dwudziestu sześciu lat, będąc w ciąży, straciła życie. Wychowała się w Berlinie w rodzinie naznaczonej tragedią, stopniowo wykluczanej przez nazistów z kolejnych sfer życia. Wyemigrowała do Francji, zostawiając w Niemczech ukochanego. Na obczyźnie postanowiła opowiedzieć dzieje swoje i swojej rodziny – powstało fascynująco nowoczesne malarskie dzieło autobiograficzne. Kiedy zdała sobie sprawę, że grozi jej niebezpieczeństwo, powierzyła rysunki zaprzyjaźnionemu lekarzowi, mówiąc: „To całe moje życie”.

Charlotte to przejmujący portret wyjątkowej kobiety, wspomnienie tragicznego losu, a zarazem opowieść o poszukiwaniu. Poszukiwaniu śladów artystki przez pisarza, którego fascynacja przerodziła się w obsesję.

„Jej życie stało się moją obsesją. Przemierzałem miejsca, oglądałem barwy w marzeniach i w rzeczywistości”.

Wydawnictwo Sonia Draga
Premiera: 14.10.15

 

 

niezagojone-rany

Niezagojone rany
Victor Del Arbol

Światowej sławy skrzypaczka Gloria Tagger zleca Eduardowi Quintanie namalowanie portretu Arthura Fernándeza, wpływowego przedsiębiorcy winnego tragicznej śmierci jej syna. Zlecenie trafia do Eduarda nieprzypadkowo. Paręnaście lat wcześniej malarz stracił w wypadku samochodowym żonę i córkę. Gloria wierzy, że jedynie osoba, która doświadczyła podobnej jak ona traumy, będzie w stanie sportretować sprawcę jej cierpienia.

„Niezagojone rany” to niezwykle oryginalny thriller osadzony w dusznej atmosferze współczesnego Madrytu. Niejasne powiązania i wspólne tragedie malarza, skrzypaczki, marszandki, przedsiębiorcy, reżysera filmowego, płatnego mordercy, chińskiego stręczyciela, agenta tajnej policji i wielu innych postaci stanowią elementy inteligentnie rozplanowanej łamigłówki, której rozwiązanie czytelnik poznaje stopniowo, z każdą przeczytaną stroną.

„Víctor del Árbol zajmuje wyjątkową pozycję wśród twórców współczesnej literatury”.
El Mundo

„Pisarz, który może śmiało mierzyć się ze skandynawskimi twórcami thrillerów”.
Radio RAC 1

 

Fantastyczny atlas Polski

Fantastyczny atlas Polski

„Fantastyczny atlas Polski” jest próbą zmapowania i scalenia wiedzy o literackich fantazjach na temat Polski z blisko dwustoletniego dorobku piśmiennictwa. Formuła atlasu pozwala na wprowadzenie systematyki geograficznej (ukształtowanie, fauna, flora itp. ), jednak merytorycznie stanowi on alternatywny przewodnik po wizjach Polski, uwzględniając przestrzeń od literackich prób podboju kosmosu i mocarstwowe ambicje po kolejne rozbiory i lokalne legendy miejskie.
Publikacja stara się przybliżyć te miejsca, które są literacko inspirujące w oparciu o pięćset źródeł.

Narodowe Centrum Kultury
Premiera: 15.10.15

 

 

 

 

– – – – – – – – – – –

Opublikowano: 12.10.15