Prasówka: Wywiad z Paolo Bacigalupim, głosowanie na plakat Tygodnia Bibliotek 2016, francuska morfina i najlepsze reportaże

wodny-nozTomasz Pstrągowski, Rafał Śliwiak: W „Wodnym nożu” to kobiece bohaterki zdają się być głównymi rozgrywającymi.(…) Lucy jest dziennikarką w świecie, w którym dziennikarze nie mają już zbyt wiele do powiedzenia. Co się stanie z tym zawodem w przyszłości?

Paolo Bacigalupi: Nie mam pojęcia. Dziennikarstwo jest w niebezpieczeństwie, a jego kryzys oznacza, że my, jako społeczeństwo, jesteśmy ślepi. Nie orientujemy się, co się dzieje na świecie i to w momencie, w którym powinniśmy wiedzieć więcej, a nie mniej.

Wygląda na to, że, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, tradycyjne dziennikarstwo przegrało z internetem wojnę o źródła przychodów. Jeżeli dobre dziennikarstwo śledcze tłumaczące ludziom świat ma przetrwać, musimy wymyślić dla niego nowy sposób finansowania. Jednym z modeli jest patronacki – gazeta może przejść na model non-profit i liczyć, że oddani czytelnicy będą regularnie wspierać redakcję.”

Link do całego wywiadu: Wojny o wodę już trwają – wywiad z Paolo Bacigalupim

 

Trwa głosowanie na plakat, który będzie promował tegoroczny Tydzień Bibliotek 2016.

Internauci mogą głosować do 15 marca 2016 roku. Do wyboru jest 14 plakatów.

Link: tutaj

 

usypac-gory-historie-z-polesia

Ogłoszono listę reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Link: tutaj 

 

 

 

Morphine

Znana powieść Szczepana Twardocha, „Morfina”, została wydana we Francji.

Link: tutaj 

 

 

 

 

 

 

 

– – – – – – – – – – –

Opublikowano: 4.03.16

Prasówka to cykl, w którym prezentowane są interesujące wiadomości i wywiady, jakie ostatnio ukazały się w internecie. Przegląd wybiórczy (bo w masie informacji można utonąć), subiektywny (jakże by inaczej) i ciekawy!