Prasówka: Prawo Lema, rozmowa z Anną Kańtoch, Anglik z Aleksandrii i… zniknięcie czaszki Szekspira

Łaska-Anna-KańtochRozmowa z Anną Kańtoch

 

„Marta Brzezińska-Waleszczyk: Jakie są pani pisarskie plany na najbliższy czas – powrót do fantastyki czy może całkiem dobrze poczuła się pani w kryminalnym świecie?

Anna Kańtoch: Tak naprawdę chyba jedno i drugie, bo dobrze się czuję zarówno w fantastycznym, jak i kryminalnym świecie, idealnie więc byłoby, gdybym mogła pisać na przemian dwa różne gatunki. Ale to w dużej mierze zależy od tego, jak Łaska zostanie przyjęta. Jeśli dobrze, a wydawnictwo zechce wydać kolejne powieści w takim stylu, chętnie je napiszę, mam zresztą parę pomysłów. Jeśli natomiast okaże się, że książka się nie spodoba, to pewnie na dobre wrócę do fantastyki.”

Cały wywiad: http://ksiazki.wp.pl/tytul,Anna-Kantoch-Pisze-takie-ksiazki-jakie-sama-chcialabym-czytac,wid,21585,wywiad.html?ticaid=116be7&_ticrsn=3

 

 

Czy znasz „Prawo Lema”? Co przewidział Lem?

„Każdy inteligentny Polak zna prawo Stanisława Lema. Głosi ono, że: Nikt nic nie czyta; jeśli czyta, nie rozumie; jeśli rozumie, natychmiast zapomina. Tymczasem sam Lem był żywym zaprzeczeniem tego prawa. Wszystko czytał i rozumiał, niczego nie zapominał. Jego erudycja przekraczała wszelkie znane standardy i odpowiadała wiedzy kilku poważnych instytutów naukowych. Jego hipotezy, przedstawiane na kartach kolejnych książek, były absolutnie poważnie dyskutowane podczas sławnych warsztatów naukowych na Freie Universität w Berlinie Zachodnim w 1981 roku (Project Instrat), które zgromadziły uczonych z całego świata.”

Cały artykuł: http://kultura.newsweek.pl/czy-znasz-prawo-lema–co-przewidzial-lem,45154,1,1.html

Lawrence Durrell, Anglik z Aleksandrii

„Henry Miller odradzał Durrellowi usunięcie z powieści fragmentów śmiałych obyczajowo. Debiutant ugiął się przed wydawcą. Ale „Kwartet Aleksandryjski” i tak urzeka.”

Cały artykuł: http://www.rp.pl/Plus-Minus/303259972-Lawrence-Durrell-Anglik-z-Aleksandrii.html#ap-1

Naukowcy: w grobie Szekspira brakuje jego czaszki

„Archeolodzy, którzy za pomocą specjalnego radaru zbadali grób Williama Szekspira w jego rodzinnej miejscowości Stratford-upon-Avon, dokonali zaskakującego odkrycia: według nich wszystko wskazuje na to, że w grobie poety nie ma jego… czaszki.”

Cały artykuł: http://ksiazki.onet.pl/naukowcy-w-grobie-szekspira-brakuje-jego-czaszki/9wr1md

 

– – – – – – — – – – – –

Opublikowano: 29.03.16