Prasówka: O planach Neila Gaimana, Meksyku i o tym, że żyjemy w bańkach informacyjnych.

Słodkości do prasówki

Dziś Tłusty Czwartek. Do słodkości parę ciekawostek i, w moim odczuciu, bardzo wciągający wywiad z Jakubem Żulczykiem. Książkoholików obserwujących rynek książki z pewnością zainteresuje nowy Empik. Enjoy!

Wywiad z Jakubem Żulczykiem

„Zaczynamy żyć w bańkach informacyjnych, do których dopuszczamy tylko te informacje, które zgadzają się z naszym coraz węższym, spreparowanym i sztywnym światopoglądem. Otaczamy się w sieci tylko tymi ludźmi, którzy myślą tak samo jak my. Jeśli natykamy się na wrogi pogląd, natychmiast go usuwamy, traktujemy go jako próbę ataku na nasz z trudem zbudowany, sieciowy domek. Ludzie wywalają się ze znajomych, zrywają ze sobą kontakt, jeśli muszą skonfrontować swoje poglądy. (..) Wielkim błędem myślowym i ludzkim jest traktowanie osoby, która myśli inaczej niż my, jako kogoś głupiego bądź obłąkanego. Z mojej strony jest to chyba jakiś skromny apel o empatię, a z drugiej strony, przypomnienie, że jeśli chcemy kogoś pokonać, oczywiście w ramach instrumentów, w ramach pola gry, które wyznacza szeroko pojęta demokracja i cywilizacja, musimy go znać, a nie odczłowieczać go w językowych pudłach, jak „kibol”, „faszysta”, „moher” czy słynne „basket of deplorables” Clintonowej.””

Cały fenomenalnie ciekawy (bez przynudzania i opowiadania o dyrdymałkach) wywiad z Jakubem Żulczykiem na stronie Wirtualnej Polski: http://ksiazki.wp.pl/tytul,Jakub-Zulczyk-Moze-polityka-jest-elementem-kultury-masowej-i-remiksuje-sama-siebie,wid,21903,wywiad.html

Kontynuacja „Nigdziebądź”!

Neil Gaiman ogłosił, że rozpoczął prace nad sequelem powieści „Nigdziebądź”, która nosi tytuł „Siedem sióstr”(The Seven Sisters).

O planach pisarza napisał The Guardian: https://www.theguardian.com/books/2017/feb/17/neil-gaiman-announces-neverwhere-sequel-the-seven-sisters

Podziękujmy za dar Henrietty Lack

Opublikowano trailer filmowej adaptacji książki „Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks” o czarnoskórej kobiecie, która chorowała i zmarła na raka. Bez jej wiedzy pobrano od niej chore komórki (słynne HeLa). Nieetyczne działanie z perspektywy czasu trudno jednoznacznie ocenić, badania nad HeLa pozwoliły na uratowanie milionów istnień, dzięki nim powstała szczepionka na polio. Z drugiej strony, brak poszanowania praw pacjenta, dramat rodziny Henrietty Lack i próby badania ich kodu DNA wywołują ostry sprzeciw.

Dużo i ciekawie pisze o tym Margit Kossobudzki: http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,129155,13649108,Podziekujmy_za_dar_Henrietty_Lacks.html?disableRedirects=true

Margaret Atwood: Jaki kres czeka naszą cywilizację?

„Czy istnieje ktoś, kto wziąwszy sobie przestrogi Margaret Atwood do serca, jest w stanie odwrócić dzisiejszy bieg rzeczy?” pyta Marek Oramus w „Rzeczpospolitej”.

Artykuł na stronie http://www.rp.pl/Plus-Minus/302169928-Margaret-Atwood-Jaki-kres-czeka-nasza-cywilizacje.html

„Mężczyzna, który gonił swój cień”

Na wrzesień zapowiedziano światową premierę nowej, piątej już części „Millenium”. Cykl, po zmarłym Stiegu Larssonie kontynuuje David Lagercrantz.

Więcej informacji: http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/-mezczyzna–ktory-gonil-swoj-cien_46399.html

„Nie przysyłajcie kwiatów” czyli przemoc w Meksyku

Krzysztof Cieślik w „Rzeczpospolitej” zwraca uwagę, że powieść Martina Solaresa to dowód na to, że „kryminały opowiadają o dzisiejszym świecie lepiej niż powieści obyczajowe. Coraz częściej są prawdziwą literaturą, a nie półproduktem bazującym wyłącznie na intrydze.”

Artykuł na stronie http://www.rp.pl/Plus-Minus/302099919-Martin-Solares–Nie-przysylajcie-kwiatow-czyli-przemoc-w-Meksyku.html#ap-1

Obsypało premierami

W kinach można obejrzeć między innymi ekranizację głośnej powieści „Milczenie”, a także „Sztukę kochania” powstałą na bazie książki Violetty Ozminkowski, „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”. Dla młodszych czytelników jest zabawny „Był sobie pies”, a dla dużo starszych „Ciemniejsza strona Greya”. W film zmieniono też „Pokot” Olgi Tokarczuk.

 

Nowy Empik – beta.empik.com

„Jeden z trzech największych i najbardziej popularnych sklepów internetowych w Polsce pokaże swoje nowe oblicze. Pod adresem beta.empik.com użytkownicy znajdą teraz portal o zupełnie nowym, przejrzystym i przyjaznym layoucie. Pełny nowy design sklepu będzie dostępny na www.empik.com w marcu.” – można przeczytać na stronie http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/nowy-empik-com_46428.html

E-booki i audiobooki. Zwyczaje Polaków – raport z badania

„Wśród respondentów nowoczesnych form czytania znalazło się 51 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Jak wynika z badania najczęściej z takiej formy korzystają ludzie młodzi w przedziale wiekowym 25-34 lat (34 proc.) oraz osoby w wieku 15-24 lat (32 proc.), posiadający wykształcenie wyższe (55 proc.) oraz średnie (31 proc.), mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tys.”

Więcej informacji na stronie http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/e-booki-i-audiobooki_46431.html

Czytamy Wyspiańskiego

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego będzie lekturą Narodowego Czytania 2017:
http://www.rp.pl/Literatura/170229819-Wesele-Stanislawa-Wyspianskiego-lektura-na-Narodowe-Czytanie-2017.html#ap-1

 

– – – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 23.02.2017

Prasówka to cykl, w którym prezentowane są najciekawsze wiadomości i wywiady, jakie ostatnio ukazały się w internecie. Przegląd wybiórczy (bo w masie informacji można utonąć), subiektywny (jakże by inaczej) i wciągający!

Zobacz także:

Prasówka: O Tintinie i Kapitanie Żbiku, burzy wokół Instytutu Książki i kapsułach dla zaspanych moli książkowych.