Prasówka: O sztucznie nadmuchanych arcydziełach, buncie po koreańsku, poważnej komedii i poezjomacie

książki-arcydzieła

Arcydzieła literackie sztucznie nadmuchane

„Do współczesnego czytelnika coraz częściej przemawiają książki, w których drugiego dna po prostu nie ma, te, które udają, że drugie dno jest, i te, które grają jedynie na emocjach. Na dzieła Yanagihary, Groff czy Doerra dali się złapać nie tylko czytelnicy, ale i krytycy.

Żyjemy w czasach arcydzieł. To jasne dla wszystkich, którzy choćby rzucą okiem na okładki nowości wydawniczych albo spojrzą na recenzje prasowe bądź internetowe. Byłaby to znakomita wiadomość, gdyby triumfów – także na literackich szczytach – nie święciła przeciętność. Jeśli czegoś na rynku książki brak, to z pewnością umiaru.”

Cały tekst: http://ksiazki.wp.pl/tytul,Arcydziela-literackie-sztucznie-nadmuchane,wid,21629,wiadomosc.html?ticaid=117093&_ticrsn=3

Pisarka z Korei Południowej laureatką Nagrody Bookera

„Południowokoreańska pisarka Han Kang została w poniedziałek tegoroczną laureatką prestiżowej literackiej Międzynarodowej Nagrody Bookera, przyznawanej w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Han Kang uhonorowano za powieść pt. Wegetarianka (The Vegetarian). Autorka opowiada w niej historię kobiety pragnącej uciec od codziennego życia, co sprawia, że popada w konflikt z rodziną.

Cały tekst:  http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wwielka-brytania-han-kang-laureatka-miedzynarodowej-nagrody-bookera,644338.html

Nagroda Bookera: Protest po koreańsku

Cały tekst: http://www.rp.pl/Literatura/160519373-Nagroda-Bookera-Protest-po-koreansku.html

Komedia to najlepszy gatunek aby zmierzyć się z poważnymi problemami. Wywiad

Efekt Rosie to komedia obyczajowa albo komedia sytuacyjna. Ale gatunek komediowy nie wyklucza dotknięcia znacznie poważniejszych problemów i emocji. Tak naprawdę to najlepszy sposób, aby się z nimi zmierzyć” – twierdzi Graeme Simsion. Jego powieść Projekt Rosie odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na 36 języków. Teraz ukazała się kontynuacja — Efekt Rosie. Tym razem Don Tillman musi zmierzyć się z… ojcostwem.

Cały tekst: http://ksiazki.onet.pl/wywiad-z-graemem-simsionem-autorem-ksiazki-efekt-rosie/m00g38

Dziś rozpoczynają się VII Warszawskie Targi Książki

„Ponad 800 wydawców z 25 krajów zaprezentuje się na VII Warszawskich Targach Książki, które odbywać się będą od 19 do 22 maja na Stadionie PGE Narodowym. W programie zaplanowano prawie 1500 spotkań, dyskusji, debat, konkursów i wystaw.”

Cały tekst: http://ksiazki.onet.pl/wiadomosci/dzis-rozpoczynaja-sie-vii-warszawskie-targi-ksiazki/5t79hy

Wydawnictwo Sonia Draga przejęło Debit

„Powstaje nowa grupa wydawnicza. Wydawnictwo Debit, specjalizujące się w literaturze dziecięcej, oficjalnie wchodzi w struktury Wydawnictwa Sonia Draga – ogłoszono w trakcie konferencji prasowej 18 maja w Centrum Konferencyjnym PAP.”

Cały tekst: http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/wychowac-sobie-czytelnika_44261.html

W Londynie stanął pierwszy poezjomat

„W Wielkiej Brytanii pojawił się pierwszy poezjomat — stanął na placu przed Biblioteką Brytyjską w Londynie. Podobne urządzenia znajdują się już m.in. w Pradze, Kijowie oraz Nowym Jorku.”

Cały tekst: http://ksiazki.onet.pl/wiadomosci/w-londynie-stanal-pierwszy-poezjomat/qw6w8n

Ruch Wydawniczy w Liczbach. Statystyki za rok 2014

„Biblioteka Narodowa opublikowała już 60. numer rocznika Ruch Wydawniczy w Liczbach. Raport obejmuje szczegółowo opracowane dane na temat produkcji wydawniczej w roku 2014. Badania wykazały m.in. wyraźny, trwający od 2013 roku spadek liczby publikacji naukowych oraz znaczący wzrost liczby tytułów literatury popularnej.”

Cały tekst: http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/ruch-wydawniczy-w-liczbach_44251.html

Rok 2017 rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego

„Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła rok 2017 rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego. To forma uczczenia 160-lecia urodzin zasłużonego dla Polski i świata pisarza oraz autora znakomitych powieści Jądro ciemności czy też Lord Jim.”

Cały tekst: http://www.lustrobiblioteki.pl/2016/05/rok-2017-rokiem-josepha-conrada.html

 

– – – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 19.05.16