Prasówka: Krwawe kobiece czytanie, co dalej z Czułym Barbarzyńcą i o tym jak Warszawa przyciągała Sienkiewicza

co czytają kobietyKobieca strona e-czytania

„Wbrew stereotypom płeć piękna nie tonie w romansach i łzawych powieściach, ale najchętniej sięga po kryminał i sensację (61 proc.). Niemal tyle samo e-czytelniczek preferuje literaturę piękną, na trzecim miejscu stawiając niezwykle ostatnio popularną fantastykę (odpowiednio 57 proc. i 37 proc.). ”

Cały tekst: http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/kobieca-strona-e-czytania_43521.html

 

Wywiad z Tomaszem Brzozowskim. Zrobimy wszystko, by „Czuły Barbarzyńca” znów pojawił się na mapie Warszawy

„Jeśli chodzi o przyszłość, to Czuły Barbarzyńca, jak się okazuje, ma drugie życie – z ul. Dobrej przeniósł się na ulicę Piwną. Szybko znalazł Pan to nowe miejsce?

Tomasz Brzozowski: Wiedząc, że umowa i tak nam wygasa, szukaliśmy przyczółku, ale też lokalu, który można uratować, ponieważ księgarnia przy Piwnej to ostatnia księgarnia na starym mieście. Panie, które ją prowadziły od lat 80., zwróciły się z propozycją, czy bylibyśmy zainteresowani przejęciem tego, zmianą formuły. One po kilkudziesięciu latach przechodziły na emeryturę, a zależało im na tym, żeby to nie było czysto komercyjne i dzikie działanie, ale żeby ten charakter księgarni, mniej antykwariatu, bo to był klasyczny antykwariat, pozostał. Fundacja Czułego Barbarzyńcy przejęła to, etapami, w końcu ubiegłego roku.

Cały tekst: http://www.polskatimes.pl/aktualnosci/a/brzozowski-zrobimy-wszystko-by-czuly-barbarzynca-znow-pojawil-sie-na-mapie-warszawy,9473547/

 

Podróż na wyspę Borneo MinkowskiZmarł Aleksander Minkowski

„7 marca 2016 roku, w wieku 83 lat w Warszawie zmarł pisarz i scenarzysta filmowy Aleksander Minkowski. (…) Aleksander Minkowski urodził się 27 lutego 1933 r. w Warszawie. Podczas wojny trafił wraz z rodzicami na zesłanie do leżącej na północy sowieckiej republiki Komi. Po powrocie do Polski uczęszczał do liceum we Wrocławiu, a następnie studiował filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem wielu książek m.in. Droga do Niury, także przeznaczonych dla młodzieży, takich jak Szaleństwo Majki Skowron czy Gruby, na podstawie których powstały seriale telewizyjne oparte na kanwie jego scenariuszy.”

Cały tekst: http://culture.pl/pl/artykul/zmarl-aleksander-minkowski

 

 

Warszawskie adresy Henryka Sienkiewicza

„Henryk Sienkiewicz wiele podróżował i zaskakująco często zmieniał adresy. Nie sprzyjało to przywiązywaniu się na dłużej do konkretnych miejsc. Zawsze jednak – nawet wówczas, gdy w narodowym darze otrzymał pałacyk w Oblęgorku – powracał do Warszawy.”

Cały tekst: http://culture.pl/pl/artykul/warszawskie-adresy-henryka-sienkiewicza

 

 

– – – – – – – – – – –

Opublikowano: 8.03.16

Prasówka to cykl, w którym prezentowane są interesujące wiadomości i wywiady, jakie ostatnio ukazały się w internecie. Przegląd wybiórczy (bo w masie informacji można utonąć), subiektywny (jakże by inaczej) i ciekawy!