Oscary 2016 – 6 najgłośniejszych ekranizacji książek

film kino ekranizacje

Oscary za nami, podgrzane emocje znajdują ujście w dyskusjach. Czy Leonardo di Caprio faktycznie zasłużył na statuetkę, czy „Mad Max” naprawdę jest takim super filmem i,  pytanie powtarzane do znudzenia, dlaczego żaden czarnoskóry aktor nie dostał nominacji? I tak dalej, i tym podobnie. Cóż, Oscary to lukrowane show z kontrowersyjnymi decyzjami (często wypracowanymi przez sztab specjalistów z agencji marketingowych).

Niemniej jednak ciekawe jest podpatrywanie jak bardzo świat filmu czerpie ze świata literatury. Jak co roku wśród głośnych oscarowych dzieł znalazło się kilka świetnych powieści. Pojawienie się na ekranach kin zawsze podnosi zainteresowanie książką (czasem wręcz wskrzesza zapomniany tytuł „z umarłych”). W tym roku w bibliotekach i księgarniach zdecydowanie wzrośnie popularności sześciu powieści. Oto najgłośniejsze ekranizacje oscarowe tego roku.

1. „Pokój”

Przejmujący film oparty na wielokrotnie nagradzanej książce Emmy Donoghue pod tym samym tytułem. Jury doceniło rewelacyjną grę Brie Larson – aktorka zdobyła Oscara za rolę pierwszoplanową. Warto również zwrócić uwagę na udany debiut młodego Jacoba Tremblay’a.

Utwór opowiada dramatyczną historię kilkuletniego Jacka i jego mamy uwięzionych w tajemniczym pokoju. Matka chłopca robi wszystko, by życie w więzieniu było dla jej dziecka normalne, chłopiec nie zna niczego poza tym małym pomieszczeniem. Nie wie co to śnieg, deszcz, wiatrszkoła, park… W końcu udaje im się uciec. Jack po raz pierwszy poznaje wtedy świat zewnętrzny.

W powieści czytelnik poznaje fabułę oczami małego Jacka, w scenariuszu do filmu (pisała go sama autorka książki) zrezygnowano z tego zabiegu, uwypuklając rolę matki chłopca.

2. „Zjawa”

Podstawą dla scenariusza była książka Michaela Punke (również pt. „Zjawa”) opowiadająca prawdziwą (i słynną w Stanach Zjednoczonych) historię trapera, który mści się na towarzyszach. Ci, w obliczu niebezpieczeństwa pozostawiają go rannego na pewną śmierć i zabijają jego syna. Akcja dzieje się w 1823 roku w Montanie i Południowej Dakocie. Jest zima, bezlitosna natura obnaża słabość człowieka i zmusza do walki o przetrwanie. W roli trapera Hugh Glassa wystąpił Leonardo di Caprio.

Film zdobył Oscary w kategoriach najlepszy reżyser – Alejandro González Iñárritu (twórca „Birdmana”), najlepszy aktor pierwszoplanowy – Leonardo di Caprio oraz najlepsze zdjęcia –  Emmanuel Lubezki.

 

3. „The Big Short”

Kolejny nagrodzony Oscarem film (kategoria najlepszy scenariusz adaptowany), to oparty na książce to „The Big Short”. W przystępny sposób opowiada o kryzysie gospodarczym z 2008 roku, mechanizmach finansowych i działaniach banków. W rolach głównych wystąpili Brad Pitt, Steve Carell, Ryan Gosling i Christian Bale. Książka Michaela Lewisa ukazała się w Polsce pod tytułem „Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady”.

 

4. „Dziewczyna z portretu”

Najlepszą aktorką drugoplanową ogłoszono Alicię Vikander, która wcieliła się w rolę zdolnej duńskiej malarki Gerdy Wegener w filmie „Dziewczyna z portretu”. Artystka znalazła się w skomplikowanej sytuacji, gdy jej mąż Einar (w tej roli Eddie Redmayne) dochodzi do wniosku, że powinien był urodzić się kobietą. Ostatecznie podejmuje decyzję o zmianie płci. Film powstał w oparciu o książkę Davida Ebershoffa. Autor opisał w niej prawdziwą historię – Einar Wegener przeszedł pierwszą operację w 1930 i przyjął imię Lili Elbe.

 

 

Bez złotej statuetki, ale wśród nominowanych do Oscara filmów znalazły się jeszcze dwie ekranizacje znanych powieści, o których warto wspomnieć.

5. „Carol”

Ekranizacja słynnej powieści Patricii Highsmith, opowiadająca historię fascynacji i miłości dwóch kobiet – Therese Belivet i Carol Aird – w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych. Książka ukazała się po raz pierwszy w 1952 roku. Autorka, z uwagi na przełamującą tabu tematykę powieści, opublikowała ją pod pseudonimem Claire Morgan.

Film wyreżyserował Todd Haynes. W rolach głównych wystąpiły Cate Blanchett, jako tytułowa Carol (dojrzała, zamężna kobieta) oraz Rooney Mara jako Therese (młoda fotografka).

 

6. „Marsjanin”

Historię astronauty, który samotnie, niczym współczesny Robinson Crusoe próbuje przetrwać na Marsie na ekrany kin przeniósł sam Ridleya Scott. W głównej roli wystąpił Matt Damon. Film, choć o przetrwaniu i samotności człowieka w obliczu natury, jest utrzymany w optymistycznym, a nawet żartobliwym tonie.

Powieść „Marsjanin” napisał Andy Weir. Początkowo ukazywała się w sieci we fragmentach, potem opublikowano ją jako e-book. Z czasem zyskała grono licznych fanów.

 

 

Więc jak, najpierw książka potem film?  ; )

 

– – – – – – – – – –

Opublikowano: 2.03.16