Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości maja.

Dość osobliwie się złożyło. Maj, miesiąc Warszawskich Targów Książki, a więc swego rodzaju literackie święto, a tu wśród nowości posucha. Nie wiem jak to się stało, czy wydawcy to co najlepsze postanowili opublikować w kwietniu (było interesująco!), czy u mnie nastąpił jakiś przesyt i znudzenie księgarnianą ofertą. W każdym razie, wierzcie mi, zebranie tej siódemki zabrało mi sporo czasu i klikania. :)

Pocałunki składane na chlebie1. „Pocałunki składane na chlebie”

Co może się przydarzyć mieszkańcom wielkomiejskiej dzielnicy w trudnych czasach? Jak żyje się w oku cyklonu parom, osobom samotnym, rodzicom i dzieciom, młodym i starym? W jaki sposób dotyka ich kryzys? Książka „Pocałunki składane na chlebie” w sposób subtelny i poruszający opowiada o życiu kilkorga bohaterów: rodziny, która wraca z wakacji z postanowieniem, że w jej życiu nic się nie zmieni, rozwiedzionego mężczyzny, płaczącego za ścianą, babci, ubierającej choinkę przed czasem, by dodać otuchy bliskim, kobiety, która postanawia wrócić na wieś i uprawiać rolę, odziedziczoną po przodkach. Bohaterowie powieści ukazani są w codziennych sytuacjach i miejscach: salonie fryzjerskim, barze, biurach, ośrodku zdrowia. To tam przeżyją nie tylko chwile nieoczekiwanej solidarności i wzruszenia, ale również momenty oburzenia i nienawiści. I zrozumieją, dlaczego dziadkowie uczyli ich całować chleb.

Wydawnictwo Sonia Draga

 

Nazywam się Cukinia2. „Nazywam się Cukinia”

„Odkąd byłem zupełnie mały, chciałem zabić niebo”. Tak zaczyna swą opowieść główny bohater książki i zarazem jej narrator, dziewięcioletni Ikar zwany Cukinią, który wychowuje się w patologicznej rodzinie. Kiedy w dramatycznych okolicznościach ginie jego matka, chłopiec trafia do domu dziecka. Świat dorosłych i ich problemy – sprawy nie dla kilkulatków – widziane oczyma dzieci głęboko poruszają.

Wydawnictwo: Świat Książki

 

 

 

 

 

 

Eleanor Oliphant3. „Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze”

Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze. Skończyła trzydzieści lat, jest filologiem klasycznym, ale pracuje w księgowości, oszczędzając każdego pensa. Nosi niezniszczalny bezrękawnik, ma stały harmonogram posiłków i niechętnie rozmawia z kolegami z pracy. Uwielbia zakupy w Tesco i swoją jedyną roślinę doniczkową. Mówi to, co myśli, a wszyscy uważają ją za wariatkę. Prowadzi samotne życie, bo nie pasuje nigdzie i do nikogo. Pewnego dnia poznaje w pracy nowego informatyka, Raymonda, który niezrażony stara się z nią zaprzyjaźnić. Oboje przychodzą z pomocą Sammy’emu, starszemu mężczyźnie, który zasłabł na ulicy. Nieoczekiwana życzliwość, troska i serdeczność nowych znajomych sprawią, że Eleanor dowie się o sobie paru rzeczy, które zmienią jej życie.

Wzruszająca i zabawna powieść o dziewczynie, która w dzieciństwie zdołała przeżyć wielką traumę, ale nie bardzo wie, jak po niej żyć.

Wydawnictwo: Harper Collins

 

Hotel Varsovie4. „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty”

Warszawa, XXI wiek. Dana Spakowski przyjeżdża do Warszawy, by z pomocą młodego prawnika odzyskać rodzinną kamienicę przy ulicy Długiej, w której niegdyś przez wieki mieścił się hotel. Nie ma pojęcia, jaką historię skrywają w sobie dawne mury.

Warszawa, XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela mieszczącego się przy ulicy Długiej hotelu, wiedzie wzorowe życie panienki z dobrego domu. Dzieląc czas między szykowne rauty i pracę dobroczynną, z drżeniem serca i lekkim niepokojem oczekuje na oświadczyny wskazanego przez rodziców kandydata do jej ręki. Jednak wraz z nagłym i niespodziewanym samobójstwem ojca pogodny świat Eleonory wali się w gruzy. W obliczu grożącego hotelowi bankructwa, histerii matki i lekkomyślności brata utracjusza młoda kobieta jest jedyną nadzieją na ocalenie wielowiekowego rodzinnego dziedzictwa.

Warszawa, XVII wiek. Lutnista Kapeli Królewskiej Laurenty Żmij marzy o otworzeniu własnego zajazdu przy nowym warszawskim trakcie zwanym Długim. Jednak nękające miasto klęski i sprzeciw jego energicznej, stanowczej połowicy sprawiają, że mężczyzna musi odłożyć swoje plany. Do czasu, aż los postawi na jego drodze piękną, inteligentną i charakterną Kalinę, obdarzoną niezwykłym talentem kulinarnym, młodszą siostrę żony Laurentego… Tylko czy Żmij będzie w stanie pokonać rzuconą na cały jego ród klątwę?

„Klątwa lutnisty” to pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy.

Wydawnictwo W.A.B.

 

Świat dla ciebie5. „Świat dla ciebie zrobiłem”

„Na pewno nie zasnę, pomyślał, łóżko jest oczywiście za duże, jak można zasnąć mając tyle wolnego miejsca z każdej strony. Powinnaś była ze mną przyjechać, raz zrezygnować ze swoich projektów i funduszy i przyjechać. Albo ja powinienem zostać z tobą w domu. Nie powinniśmy w każdym razie się rozdzielać, bo to nam nie służy, stanowczo nie służy takie rozdzielanie, kiedy już ludzie nauczyli się ze sobą być.”

To książka o tym, że nie ma nas bez innych. Że nie umiemy być ze sobą, chociaż tego właśnie potrzebujemy najbardziej. I że bycie razem nie jest ani trudne, ani łatwe. I że z tej łatwości i trudności robią się historie, które trzeba opowiedzieć.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

 

 

 

Złowrogi cień marszałka6. „Złowrogi cień Marszałka”

„Rzucam na Polskę za duży cień”, miał ponoć powiedzieć Marszałek, z właściwą swej starości megalomanią. Duży czy mały – nie w tym rzecz, ale w tym, że jest to cień, w którym nic dobrego nie może wyrosnąć. W którym kwitnąć może tylko wiara w prymitywne recepty, w to, że wszystko stać się może siłą ducha i mocą słuszności, że trzeba tylko znaleźć wodza, oddać mu się całą duszą i bić kurwy i złodziei, które On do bicia wskaże. Odurzeniu postacią Józefa Piłsudskiego zawdzięczmy do dziś marność naszej niepodległości i to wszystko, co do cna nam ją obrzydza. Niesprawność państwa, bezkarność i wszechwładzę politycznych sitw, chroniczny stan niemożności, a nade wszystko plemienność życia politycznego, sprowadzonego do podjudzania Polaków przeciwko sobie. Kult Piłsudskiego niszczy to, co stanowi naszą cywilizacyjną odrębność, co decyduje o naszej wyjątkowości, co nam pozwoliło odnieść największy sukces w dziejach, jakim było odzyskanie i obronienie niepodległości po I Wojnie Światowej – i co powinno pozostać, jak za dawnych czasów, podstawą polskości: Polski republikanizm. Bez uświadomienia sobie tego, nie zrozumiemy, na czym naprawdę polegało znaczenie Komendanta dla polskości.”

Wydawnictwo: Fabryka Słów

 

Wstrzącające dzieło kulejącego geniusza7. „Wstrząsające dzieło kulejącego geniusza”

Rodzice dwudziestojednoletniego Eggersa w niewielkim odstępie czasu umierają na raka. Osierocony chłopak zostaje opiekunem ośmioletniego brata, Topha. Zatrwożony zaistniałą sytuacją Dave wypróbowuje najróżniejsze metody wychowawcze, wszystkie jednak wyjątkowo kuriozalne. Nie ma to jednak znaczenia, bo ich wspólne zwariowane życie przepełnione jest braterską miłością.

Młodzieńcza natura Dave’a walczy z poczuciem odpowiedzialności. Raz w tygodniu umawia się na randki, ale wtedy bratem zajmuje się siostra, żeby chłopak wychowywał się w porządnym domu, gdzie nie pałętają się obce kobiety. Aby związać koniec z końcem, Dave ima się różnych zajęć: maluje meble, najczęściej stoły, przygotowuje szatę graficzną i ilustracje dla pewnego tygodnika, ale nie bez znaczenia dla domowego budżetu jest również zapomoga z opieki społecznej. Wreszcie wraz z przyjaciółmi zakłada awangardowe czasopismo „Might”, które ma być wyrazem buntu tzw. Generacji X…

„Porywająca. Głęboko poruszająca, niekiedy pełna gniewu a nierzadko komizmu. Ogromny sukces autora. Siła prozy Eggersa często wynika z jej prostoty, z niemodnego już mówienia wprost”.

„The New York Times Book Review”

Wydawnictwo Sonia Draga

 

– – – – – – – – – – – – – – —

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.