Prasówka: Burza wokół Nagrody Zajdla, choroby wielkich pisarzy i wywiad z Lauren Groff, autorką powieści „Fatum i furia”

zamek-burza

Burza w fandomowej szklance wody

„Wszystko zaczęło się w weekend. W trakcie poznańskiego Pyrkonu ruszyło zgłaszanie nominacji do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Zwyczajowo ogłoszono też listę pomocniczą, w celu przypomnienia, które utwory zostały opublikowane w 2015 roku. I właśnie o tę listę pomocniczą chodzi.

Znaleźć można na niej oprócz książek wydanych w znanych wydawnictwach, jak Prószyński i S-ka, Fabryka Słów, Insignis czy Genius Creations również takie, które ukazały się nakładem tzw. vanity press, czyli wydawnictw, którym autor płaci za to, że publikują jego książkę lub współdzieli koszty wydania i promocji.”

Cały artykuł: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6935/burza-w-fandomowej-szklance-wody

Oficjalne Oświadczenie Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”: http://zajdel.art.pl/2016/04/oswiadczenie-w-sprawie-list-pomocniczych-do-nagrody/

Pisarzom się wydaje

„By poczuć się dziś pisarzem, wystarczy mieć gotówkę. W Polsce kwitną wydawnictwa oferujące publikację książki za pieniądze autora. Często obiecują sławę, ale nie są w stanie zapewnić czytelników.”

Cały artykuł: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1613159,1,chcesz-byc-autorem-ksiazki-najpierw-zaplac.read

Choroby wielkich pisarzy

„Szwedzcy naukowcy z renomowanego Instytutu Karolinska w Sztokholmie po przebadaniu aż 1,2 miliona osób ogłosili, że osoby wykonujące zawód wymagający kreatywności, a zwłaszcza pisarze, częściej niż inni cierpią na zaburzenia psychiczne: depresję, zaburzenia lękowe, chorobę dwubiegunową, schizofrenię. Pisarze częściej uzależniają się też od alkoholu i narkotyków i dwa razy częściej w porównaniu z resztą populacji popełniają samobójstwa. Zdaniem badaczy zaburzenia psychiczne mogą być niejako wyzwalaczem kreatywności, czy wręcz geniuszu. ”

Cały artykuł: http://nowemysli.pl/choroby-wielkich-pisarzy/

„Nie mogłam sobie pozwolić na uproszczenia” – wywiad z Lauren Groff

Kobiety mają prawo do furii tylko, jeżeli radzą sobie z nią po cichu. Wyrażanie przez nie gniewu to temat tabu. Doprowadza mnie to do wściekłości – mówi Lauren Groff, amerykańska pisarka, autorka powieści „Fatum i furia”, jednej z najgłośniejszych książek 2015 roku. To misternie budowana opowieść o małżeństwie Lotta i Mathilde. Najpierw poznajemy ją z perspektywy męża, by następnie, gdy do głosu dochodzi Mathilde, zobaczyć, jak nasze wyobrażenia rozsypują się w proch. ”

Cała rozmowa: http://ksiazki.wp.pl/tytul,Nie-moglam-sobie-pozwolic-na-uproszczenia-wywiad-z-Lauren-Groff,wid,21605,wywiad.html

 

– – – – – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 15.04.16