Prasówka: O tym, jak kakao DecoMorreno zmieniło się w książkę, o polskiej Polni w świecie fantasy i o tym, że dobra książka jest jak seks


DecoMorreno książkaJak kakao DecoMorreno stało się najpopularniejszą książką ostatniego tygodnia

„Jedna z Internautek w opakowaniu kakao DecoMorreno dopatrzyła się okładki książki i postanowiła na ten temat zażartować – na zamkniętej grupie na Facebooku. Zobaczcie, w jaki sposób wspomniany żart viralowo rozprzestrzenił się w Internecie, a tym samym jak skorzystały na nim niezależne od siebie podmioty, w tym wspomniana grupa, serwis lubimyczytać.pl, czy marka DecoMorreno.”

Cały artykuł: http://blog.brand24.pl/jak-kakao-decomorreno-stalo-sie-najpopularniejsza-ksiazka-ostatniego-tygodnia/

Księgarnie Matras – dostawy książek wstrzymane?

„Jak informuje wyborcza.biz, sieć Matras znowu ma problemy. Nie płaci za dostawy, za czynsz, a wkrótce właściciel Jerzy Kowalewski rozpocznie spłacanie kredytu”

Cały artykuł: http://wirtualnywydawca.pl/2016/06/ksiegarnie-matras-dostawy-ksiazek-wstrzymane/

Odpowiedź Matrasu

„Spółka Matras S.A. jest zmuszona odpowiedzieć na szereg negatywnych publikacji na jej temat. (…) W czerwcu br. ukazały się w Gazecie Wyborczej dwa teksty informujące o złej kondycji finansowej spółki Matras. Nikt z ramienia firmy Matras nie miał możliwości wypowiedzenia się w tych publikacjach – w tekście są za to szeroko przytaczane anonimowe źródła.Dlatego też przekazujemy Państwu informacje o wynikach i planach firmy.”

Cały komunikat: http://wirtualnywydawca.pl/2016/06/komunikat-matras-sa-jerzy-kowalewski/

Mariusz Szczygieł: prawdziwa książka jest jak seks. Wywiad

„Maciej Kędziak: Prawda w reportażu: czy może zaistnieć w czystej formie? Przecież już moment spisywania tekstu z dyktafonu i, za chwilę, nadawanie mu przez autora formy sprawia, że zostaje przekształcony i zmieniony. Oddala się od pierwotnego zapisu. Staje się tekstem, który zawiera nie tylko prawdę bohatera, ale i naszą?

Mariusz Szczygieł: W najsławniejszych reportażach świata, czyli w Ewangeliach wjazd Jezusa do Jerozolimy jest przez czterech reporterów przedstawiany czasem bardzo odmiennie. U Mateusza idzie przed Jezusem i za nim „olbrzymi tłum”, a u Marka tylko przed Jezusem idą ludzie, nie ma mowy o tłumie. Łukasz mówi, że Jezusa na osła wsadzili uczniowie, ale według Mateusza i Marka Jezus na osła wsiada samodzielnie. Tylko Łukasz mówi, że entuzjazm uczniów narastał, jak Jezus zbliżał się do zbocza Góry Oliwnej. Jedynie w jego Ewangelii dochodzi do głosu temat radości i wielbienia Boga za wcześniejsze cuda.

Czytałem na ten temat starą pracę teologiczną Romana Bartnickiego, byłego rektora Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego i nie bez powodu przytaczam słowo „teologia”. Bo też okazuje się, że odmienne podejścia teologiczne każdego z ewangelistów wpłynęły na opis wydarzenia. Tak samo jest z reporterami. Dziś wiemy, że lewicowość Kapuścińskiego też miała wpływ na jego reportaże. Jednak od razu zaznaczę – nic w subiektywnym pisaniu nie ma moim zdaniem złego.”

Cały wywiad: http://ksiazki.onet.pl/mariusz-szczygiel-prawdziwa-ksiazka-jest-jak-seks-wywiad/lkfy05

Polnia, czyli Polska jako kraina fantasy

„W audycji Przewodnik fantastyczny nie pojechaliśmy daleko. Cofnęliśmy się trochę w czasie i spojrzeliśmy na Polskę nieco inaczej. Oczami Naomi Novik, autorki powieści Wybrana.

To inna Polska. Powstała z wyobrażeń o tym kraju, które miałam kiedy jako pięciolatka słuchałam opowieści i baśni czytanych przez moją matkę, która urodziła się w Polsce. Ta kraina nazywa się Polnia – tłumaczy pisarka Wioletcie Myszkowskiej.
Bohaterowie opowieści noszą polskie imiona i mówią po polsku. Ale nie dajmy się zwieść…”

Audycja: http://www.polskieradio.pl/24/5362/Artykul/1636593,Polnia-czyli-Polska-jako-kraina-fantasy

Dar łączenia sprzeczności. Rozmowa z Marią Makuch

„Roald Dahl był heretykiem, wyprzedził epokę i przełamał konwencję pisania dla dzieci. Potrafił ukazać tępotę i okrucieństwo dorosłych. Wiedział, jak szokować, przerażać i rozśmieszać – rozmowa z tłumaczką biografii angielskiego pisarza.”

Cały wywiad: http://www.dwutygodnik.com/artykul/6630-dar-laczenia-sprzecznosci.html

 

– – – – – – – – – – – – – – – –
Opublikowano: 28.06.16

Prasówka to cykliczny przegląd, w którym prezentuję wiadomości i wywiady, jakie ostatnio ukazały się w internecie. Przegląd wybiórczy (bo w masie informacji można utonąć), subiektywny (jakże by inaczej) i ciekawy!

Zobacz także:

Prasówka: Jo Nesbø o pracy pisarza i piłkarza