Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe czerwca cz. 2

Złota dama Klimt

Czerwiec naprawdę obrodził w intrygujące nowości książkowe. Uwagę przyciągają rozbudowane powieści, sagi rodzinne „Miejsce na ziemi” i „Droga do domu”, których fabuła dzieje się w Indiach i Afryce. (Jeśli ktoś lubi afrykańskie tło wydarzeń, to warto też zajrzeć do powieści „Rybacy”, także czerwcowej nowości).

Dla miłośników twórczości Jojo Moyes nie lada wydarzenie – premiera dalszych losów Lou Clark czyli „Kiedy odszedłeś”. Dla fanów powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Harda”, zbeletryzowane losy córki Mieszka I, siostry Bolesław Chrobrego, Świętosławy, która została królową Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. I wielka niespodzianka dla wszystkich, którzy dali radę przeczytać „Shantaram” (olbrzymia cegła) i się nim zachwycili. Na księgarnianych półkach druga część hitu – „Cień góry”. W zestawieniu mamy też dwie niebanalne powieści, które doczekały się wersji filmowej.

 

miejsce na ziemi nowości książkowe1. „Miejsce na ziemi” Umi Sinha

Pełna emocji i imponująca rozmachem opowieść o miłości i stracie, tożsamości i przynależności.

Dwunastoletnia Lila Langdon jest świadkiem rodzinnej tragedii – przy zaproszonych na wystawną kolację gościach jej matka wręcza ojcu prezent: ręcznie tkany, misternie wykonany obrus. Dziewczynka nie widzi, co dokładnie się na nim znajduje, ale efekt jest porażający – goście uciekają w popłochu, a ojciec udaje się do swojego gabinetu, gdzie popełnia samobójstwo. Ta tragedia kładzie kres jej dzieciństwu w Indiach i prowadzi do nowego życia w Sussex u boku ciotecznej babki Wilhelminy. Tu postanawia rozwikłać rodzinną zagadkę, którą będzie musiała poskładać z listów pisanych przez swoją babkę mieszkającą w Indiach, a także dzienników swojego ojca. Wraz z nią zanurzamy się w mrocznych rodzinnych sekretach, ostatecznie splatającej się w całość historii o miłości, namiętności, konfliktach klasowych i rasowych, a także poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi.

Od najmroczniejszych dni brytyjskiego panowania w Indiach po następstwa Pierwszej Wojny Światowej, „Miejsce na ziemi” opowiada o misternie splecionych losach trzech pokoleń i ich walce o wyzwolenie się spod ciężaru historii naznaczonej kolonialną przemocą. To dojrzała, wyważona i rozwijająca się w niepowstrzymany sposób powieść o przyjaźni, wyobcowaniu, zdradzie, stracie, samopoznaniu i niespełnionej miłości. Opowiada także o tajemnicach – przemilczanych i niezwykłych historiach, które kształtują ludzkie czyny i relacje.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 15.06.16

 

Cień góry Shantaram nowości książkowe2. „Cień góry” Gregory David Roberts

Długo oczekiwana kontynuacja “Shantaram” – brawurowej powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, która stała się światową legendą. Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa…

Miliony czytelników zafascynowały losy australijskiego uciekiniera, który pracował dla bombajskiej mafii fałszerzy dokumentów. Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w „Shantaram”.  Lin stracił dwie najważniejsze osoby w swoim życiu – przewodnika duchowego Khaderbhai i miłość życia, Karlę, która została poślubiona przez hinduskiego potentata medialnego. Po kolejnej szmuglerskiej akcji wraca do miasta, które zmieniła się nie do poznania – za bardzo i za szybko. Wielu jego przyjaciół wyjechało, nowi przywódcy mafijnej siatki prześcigają się w coraz brutalniejszych interesach, a osławiony święty człowiek kwestionuje wszystko, czego Lin się nauczył o życiu i miłości. Teraz musi znaleźć swoje miejsce w mieście zła, które żyje według zupełnie nowych zasad. Nie może opuścić Island City – Karla i fatalna obietnica, którą kiedyś złożył, nie pozwolą mu na to.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 2.06.16

 

Droga do domu nowości książkowe3. „Droga do domu” Yaa Gyasi

XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu. Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle, i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.

Yaa Gyasi, nowa gwiazda literatury amerykańskiej, z ogromnym wyczuciem i talentem opowiada dalsze losy bohaterek i ich potomków. Efektem jest niezwykła powieść, rozciągnięta w czasie na niemal 300 lat. Upokarzające wydarzenia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejska kolonizacja Afryki, walka czarnych Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość. „Droga do domu” to wciągająca saga i prawdziwa eksplozja emocji. Powieść bardzo amerykańska, a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.

„Droga do domu” to debiut literacki Yaa Gyasi. Na pomysł napisania książki wpadła, gdy szukała swych korzeni w Afryce. Podczas podróży po Ghanie odwiedziła Cape Coast Castle i jak później wyznała, od razu wiedziała, że to złowrogie miejsce stanie się centrum jej opowieści. Książka wzbudziła prawdziwą sensację na Targach Książki w Londynie – prawa do wydania na podstawie samego zarysu powieści zakupiło kilkanaście krajów.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 1.06.2016

Harda Cherezińska4. „Harda” Elżbieta Cherezińska

Książę Mieszko nie pozostawiał swym dzieciom złudzeń, każde z nich miało być wykonawcą jego woli, ku chwale i tryumfowi księstwa. Córce Dobrawy, Świętosławie, wskazał Północ i przez małżeństwo z królem Szwecji, Erikiem uczynił ją gwarantką ważnego sojuszu. Wykonała powierzone przez ojca zadanie, ale po śmierci Mieszka sama chciała budować swój los. I zaczęły się wojny.

„Harda” to opowieść o młodszej siostrze Bolesława Chrobrego, o Świętosławie królowej Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Żonie dwóch skandynawskich królów, której los splótł się z życiem i śmiercią trzeciego. Pasja, ambicja i walka o siebie w Historii.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 6.06.16

 

 

Złota dama nowości książkowe5. „Złota dama” Anne Marie O’Connor

Za każdym wielkim dziełem sztuki kryje się wielka tajemnica…

Anne-Marie O’Connor odsłania kulisy powstawania jednego z największych dzieł sztuki ubiegłego wieku. Spotkanie żydowskiej arystokratki Adeli Bloch-Bauer i Gustawa Klimta, artysty uwielbianego przez kobiety, nazywanego heretykiem wśród ówczesnych krytyków sztuki, zaowocowało niezwykłym obrazem, okrzykniętym mianem „austriackiej Mona Lisy”. Po wielu latach o zrabowane przez nazistów podczas drugiej wojny światowej dzieło sztuki upomina się siostrzenica Adeli, Maria Altmann…

Na podstawie tej znakomitej powieści nakręcono „Złotą damę” z Helen Mirren w roli Altmann.

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 15.06.16

Audycja Czy Gustav Klimt bał się „Złotej Adeli”?

Ekranizacja:

 

 

Projektantka nowości książkowe6. „Projektantka”  Rosalie Ham

Zemsta jest kwestią stylu.

Po wielu latach wygnania Tilly Dunnage powraca do rodzinnego domu na obrzeżach Dungatar – teraz już jako dojrzała kobieta ze znanym nazwiskiem w świecie mody. Na tle lokalnych mieszkańców wyróżnia się właściwie wszystkim. Powraca, żeby zaopiekować się schorowaną matką. Ale również by wyrównać dawne rachunki…

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 2.06.16

 

 

 

 

 

 

 

Ekranizacja:

 

 

Kiedy odszedłeś Jojo Moyes nowości książkowe7. „Kiedy odszedłeś” Jojo Moyes

Gdy coś się kończy, coś nowego się zaczyna.

„Nie myśl o mnie za często.
Po prostu żyj dobrze.
Po prostu żyj.”
Will

Tyle że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić. A jednak „Kiedy odszedłeś” to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o obietnicy złożonej ukochanemu, Lou stara się znajdować nowe powody, dla których warto czekać na każdy kolejny dzień.

Miłośnicy pisarstwa Jojo Moyes odnajdą w tej książce to, co najbardziej cenią w jej twórczości: ujmujący humor, autentyzm i zapadających w serce bohaterów. A ci, którzy jeszcze nie znają tej autorki, mogą być pewni, że po lekturze „Kiedy odszedłeś” popędzą do księgarń, by jak najszybciej nadrobić zaległości.
Wydawnictwo: Między Słowami
Data premiery: 8.06.16

 

– – – – – – – – – – –

Opublikowano: 26.06.16

W zestawieniu wykorzystałam noty wydawnicze. Daty premier mogą ulec zmianie. W zestawieniu brane są pod uwagę również nowe wydania książek.

 

Zobacz także:

Wystrzałowa siódemka! Najciekawsze nowości książkowe czerwca cz. 1