Prasówka: o biednym pisarzu, skręcaniu mebli i książek nieczytaniu

stara niebieska książka

„Jeśli Polacy nie zaczną czytać, wiecznie już będą skręcać meble i lodówki”

„Kraje o wysokim poziomie czytelnictwa są bardziej innowacyjne. Duńskie badania pokazują też, że wysoki poziom czytelnictwa ma realne przełożenie na wyniki gospodarcze kraju – obliczono, że biblioteki zwiększają duńskie PKB o dwa miliardy koron rocznie. – mówią Katarzyna Tubylewicz i Agata Diduszko-Zyglewska, autorki książki Szwecja czyta. Polska czyta.”

Cały tekst: http://kultura.newsweek.pl/szwecja-czyta-polska-czyta-co-zrobic-by-polacy-czytali-ksiazki-krytyka-polityczna,artykuly,371314,1.html

Biedny jak polski pisarz? Ile zarabiają literaci

„Bardzo duża część pisarzy w Polsce jest w kiepskiej sytuacji materialnej. Choć wokół literatury powstaje cały biznes, pisarz czy pisarka są często ostatnią wynagradzaną osobą. Co znaczy, że dostają grosze lub w ogóle nie oglądają pieniędzy.”

Cały tekst: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,42699,19957022,biedny-jak-polski-pisarz-ile-zarabiaja-literaci.html#ixzz47KhGjiKE

Wyrzucił setki książek. Mnóstwo chętnych

„Dzieła Mickiewicza, Żeromskiego oraz innych pisarzy i poetów, podręczniki i literatura fachowa – setki książek ktoś wystawił na chodnik przy śmietniku na ul. Jana Husa w Oliwie. Ludzie wyrywali sobie z rąk najlepsze tytuły.”

Cały tekst: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Wyrzucil-setki-ksiazek-Mnostwo-chetnych-n101114.html

NIK o rozwoju czytelnictwa

„Zdaniem NIK dotychczasowe działania w zakresie promocji czytelnictwa były niewystarczające. Za wyjątkiem działań realizowanych w latach 2012-2014 przez Narodowe Centrum Kultury (wyłączone w 2014 r. z realizacji NPRCz) oraz Instytut Książki zabrakło stałej i aktywnej promocji czytelnictwa w Internecie, w tym w mediach społecznościowych.

Pomimo przeznaczania znacznych środków budżetowych na wspieranie bibliotek publicznych (w latach 2012-2014 w kwocie ogółem ok. 63,5 mln zł) oraz prowadzenia wielokierunkowych działań wsparcia bibliotek i bibliotekarzy, wciąż odnotowuje się w nich spadek wskaźników czytelniczych.”

Cały tekst: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-rozwoju-czytelnictwa.html

Polscy twórcy światowego hymnu książki UNESCO

„Wiersz Tadeusza Różewicza Włosek poety został wybrany jako tekst światowego hymnu książki UNESCO. Muzykę do utworu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.”

Cały tekst: http://culture.pl/pl/artykul/polscy-tworcy-swiatowego-hymnu-ksiazki-unesco

Raport Ceneo.pl: Polak z nosem w powieści

To nieprawda, że czytamy coraz mniej – w opozycji do statystyk przygotowanych przez Bibliotekę Narodową staje najnowszy raport portalu Ceneo.pl.

Cały tekst: http://kulturaonline.pl/raport,ceneo,pl,polak,z,nosem,w,powiesci,tytul,artykul,24800.html

– – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 27.04.16