Liczy się każda chwila!

Inspirujące cytaty o czasie

Z początkiem września sprawy przybrały naprawdę szalony obrót. Dźwięk pierwszego szkolnego dzwonka z perspektywy czasu mogę dziś porównać do wystrzału rozpoczynającego wyścig.

 

Jesień upływa mi pod znakiem wędrówek z dziećmi (zaprowadzić-odprowadzić, szkoła-dom-zajęcia dodatkowe-dom), pracy (a jest jej sporo, dobrze że pracuję w domu i lubię to, co robię) oraz opieki nad 5 miesięczną córką. Krótko mówiąc dzieje się! :)

I wszystko w tym tyglu spraw działa i jest dobrze, a jednak trochę czasu brakuje. Na przykład na to, co lubię, na przykład na pisanie. A potem nadchodzi taka chwila, gdy ze wszystkim jestem na bieżąco, gdy żadne z dzieci  nie choruje, nie ma niespodziewanych gości, wyjazdów i tak się zastanawiam, jak to z tym czasem jest, że raz jest, raz go nie ma.

Czy mogę coś usprawnić, czy to raczej siła niesprzyjających okoliczności? I widzę inne osoby, które (może pozornie) mają mniej na głowie, a są jakby bardziej przygaszone, marudne. Zabrzmi to jak banał, ale z uśmiechem można więcej! Plus minimum 7 godzin snu (w moim przypadku), tolerancja na umiarkowany bałagan w domu i kłótnio-kłopoty dzieci typu “Mamo a ona…”, “Mamo, ale ja chcę..”. No i grunt to zdrowie! Wtedy można dużo! Dziś na bazie tych rozmyślań, kilka wypowiedzi większych ode mnie myślicieli. Poszukajmy inspiracji!

Czas Sołżenicyn

„Po to, żeby czymś kierować, trzeba mieć bądź co bądź jakiś dokładny plan, obejmujący jakiś możliwie przyzwoity czas. Pozwoli więc pan, że go zapytam, jak człowiek może czymkolwiek kierować, skoro pozbawiony jest nie tylko możliwości planowania na choćby śmiesznie krótki czas, no, powiedzmy, na tysiąc lat, ale nie może ponadto ręczyć za to, co się z nim samym stanie następnego dnia?”

Michaił Bułhakow
„Mistrz i Małgorzata”

 

„Łatwo zapomnieć, jak wiele posiadasz, gdy cały czas wpatrujesz się w to, czego nie masz.”

Joe Abercrombie
„Bohaterowie”

 

Czas Cyceron

„Pytanie: co robić, by nie tracić czasu? Odpowiedź: doświadczać go w całej jego rozciągłości. Środki: spędzać dni w przedpokoju u dentysty na niewygodnym krześle; przesiadywać na balkonie w niedzielne popołudnie; słuchać wywiadu w języku, którego się nie rozumie; wybierać najdłuższe i najmniej wygodne marszruty kolejowe i jechać oczywiście na stojąco; stać w kolejce do okienka, gdzie sprzedają bilety do teatru, i nie wykupić biletu itd., itd.”

Albert Camus
„Dżuma”

 

„Czas to najcenniejszy podarunek, jaki można dostać od innych.”

Janusz Leon Wiśniewski
„188 dni i nocy”

 

„Dzisiaj to wszystko, co mam.”

S.J. Watson
„Zanim zasnę”

 

 

Czas cytaty

„Człowiek wmówił sobie, że ma za krótkie życie, w związku z czym zwykł się tłumaczyć ustawicznym brakiem czasu. Tylko, powiedzmy, gdyby żył dwa razy dłużej, miałby go więcej? Wątpię. Jeśliby komuś udało się skonstruować zegar, który odmierzałby człowiekowi czas zmarnowany, pusty, i czas pełny, poświęcony jakiemuś pożytkowi, choćby własnemu, okazałoby się, że większość życia zmarnował. Więc może i tak życie dane jest nam w nadmiarze.”

Wiesław Myśliwski
„Ostatnie rozdanie”

 

„Teraźniejszość nie jest nigdy naszym celem: przeszłość i teraźniejszość to nasze środki; jedynie przyszłość jest naszym celem. Tak więc, nie żyjemy nigdy, ale spodziewamy się żyć; gotujemy się wciąż do szczęścia, a, co za tym idzie, nie kosztujemy go nigdy.”

Blaise Pascal

 

cytat Jan Paweł II

„To dziwne, ale kiedy człowiek się czegoś boi i oddałby wszystko, byle tylko spowolnić upływ czasu, czas ma okropny zwyczaj przyspieszania swego biegu.”

Joanne Kathleen Rowling
„Harry Potter i Insygnia Śmierci”

 

„To nie ty wybrałeś sobie czas, w którym żyjesz. Może wolałbyś kiedy indziej, gdzie indziej, wygodnie, spokojnie, przyjemnie, z kocykiem na kolanach, przy kominku, przed telewizorkiem, z kawusią w ręce, z książką na kolanach, w ciepłych bamboszach, zachowując intymność i kameralność.

Ale Bóg wybrał ci ten właśnie czas i to właśnie miejsce. I nie uratujesz się w zaciszy twego domu – jeżeli tylko chcesz być uczciwy. Wywieje cię wiatr wydarzeń. I musisz sobie odpowiedzieć na pytania o sens życia i śmierci. Ale nie narzekaj. Nigdy nie było łatwych czasów dla tych, którzy chcieli żyć uczciwie.”

Mieczysław Maliński

 

Przysłowia chińskie czas

„Spędzasz czas z rodziną? To dobrze. Mężczyzna, który nie spędza czasu z rodziną, nigdy nie będzie prawdziwym mężczyzną.”

Mario Puzo
„Ojciec Chrzestny”

 

„Doniosłość teraźniejszości rzadko jest natychmiast rozpoznana; następuje to dopiero o wiele później.”

Arthur Schopenhauer

 

„Jeśli zawsze jesteś na czas, to oznacza, że nie masz nic lepszego do roboty.”

Brandon Sanderson
„Z mgły zrodzony”

 

Cytaty Stephen King

„Dopiero z upływem lat zaczyna się dostrzegać pewne rzeczy. Teraz wiem na przykład, że życie dzieli się zasadniczo na trzy etapy. Najpierw człowiek nawet nie myśli o tym, że się starzeje, że czas płynie i że od pierwszej chwili, od samych narodzin, zmierzamy do wiadomego końca. Kiedy mija pierwsza młodość, wkraczamy w drugi okres i uświadamiamy sobie, jak kruche jest nasze życie. To, co z początku jest tylko bliżej nieokreślonym niepokojem, przebiera na sile, stając się wreszcie morzem wątpliwości i pytań, które towarzyszą nam przez resztę dni. I w końcu u kresu życia rozpoczyna się trzeci etap, okres pogodzenia się z rzeczywistością. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaakceptować naszą kondycję i czekać.”

Carlos Ruiz Zafón
„Książę Mgły”

 

musierowicz_sprezyna_cytat

„Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (…) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.”

Hubert Selby
„Requiem dla snu”

 

„Spróbujcie wyobrazić sobie życie bez odmierzania czasu. Pewnie nie potraficie. Zawsze wiecie, jaki jest miesiąc, rok, dzień tygodnia. A jednak przyroda nigdy nie zwraca uwagi na czas. Ptaki się nie spóźniają. Pies nie patrzy na zegarek. Sarny nie martwią się kolejnymi urodzinami. Tylko człowiek odmierza czas. Tylko człowiek odlicza godziny. I właśnie dlatego jedynie człowiek doświadcza paraliżującego strachu, którego nie zniosłoby żadne inne stworzenie. Strachu przed tym, że zabraknie mu czasu.”

Mitch Albom
„Zaklinacz czasu”

 

Czas cytaty pratchett

 

„Pustka i monotonia mogą wprawdzie sprawić, że chwila i godzina rozciąga się i „dłuży”, ale sprawiają też, że długie i najdłuższe okresy czasu skracają się, a nawet ulatniają aż do zupełnej nicości.”

Tomasz Mann
„Czarodziejska góra”

 

„Żyj tak, żebyś w żadnej minucie nie musiała się wstydzić tego, co czynisz. Postępuj tak, jakby przez cały czas patrzał na ciebie ktoś, kto cię kocha, szanuje i jest z ciebie dumny.”

Małgorzata Musierowicz
„Imieniny”

 

 

Cytaty czas

 

„Z dawien dawna już miałyśmy opracowany znakomity sposób na chandrę. Polega on na tym, że należy sobie na kawałku papieru najlepiej w kratkę, w dwóch rubrykach, w punktach, zapisać rzeczy złe i rzeczy dobre. Wydarzenia już zaistniałe i przewidywane, klęski trwałe i sporadyczne, objawy powodzenia, nieszczęścia oraz korzyści moralne i materialne, fakty i wyobrażenia, w ogóle wszystko co nas aktualnie dotyczy. Jeżeli ilość punktów w rubryce „złe” przewyższa ilość punktów w rubryce „dobre”, co się zresztą nagminnie zdarza, należy dołożyć trzecią rubrykę i w niej wypisać sobie równoległe sposoby zaradzania złu. Pomaga jak ręką odjął!(…) Alicja przed kilku laty wśród innych nieszczęść uwidoczniła wyznanie: „Zalęgły mi się mole”. Po długim namyśle radę znalazłyśmy tylko jedną: „Pokochać!”. Rada okazała się słuszna, w krótki czas potem Alicja przyznała się, że do swych moli zaczyna żywić coraz większą sympatię, żrą bowiem wyłącznie stare rzeczy, nie tykając nowych. Widocznie mole, życzliwe stworzątka, na sympatię również odpowiedziały życzliwością”

Joanna Chmielewska
„Krokodyl z kraju Karoliny”

 

 

Ja biorę sobie do serca słowa Sołżenicyna  – „Życie wtedy ma sens, gdy człowiekowi nie starcza dnia na wszystkie zajęcia” – a Ty? : )

 

 

– – – – – – – –

Opublikowano: 28.11.16