Prasówka: Jo Nesbø o pracy pisarza i piłkarza

Jo Nesbo wywiadJo Nesbø o pracy pisarza i… piłkarza

Piotr Sawczuk: Aby pisać, nie potrzebuje Pan spokoju, ciszy. Wręcz przeciwnie: rusza Pan w miejsca, w których jest głośno i tłoczno, np. na lotnisko.

Jo Nesbø: Hałas nie jest tu chyba decydującym czynnikiem. Chodzi raczej o to, że w takich miejscach nie mam nic innego do roboty. Gdy piszę w domu, zawsze szukam wymówki, by np. zrobić pranie albo kawę, czy do kogoś zadzwonić. Gdy jesteś w gwarnym miejscu, jest tylko jedna rzecz, którą możesz robić – pisać. Chodzi więc w zasadzie o eliminowanie wszelkich alternatyw.

Cały wywiad: http://www.pulshr.pl/rekrutacja/jo-nesb-o-pracy-pisarza-i-pilkarza-kazdy-z-mojej-rodzinnej-miejscowosci-pamieta-jakim-mlodym-talentem-bylem,34712.html

Każdy został człowiekiem Piotr Nestorowicz„Każdy został człowiekiem”       Piotr Nesterowicz

„W latach powojennych w Polsce co trzeci młody człowiek ze wsi przeniósł się do miasta, szukając lepszego życia i uczestnicząc siłą rzeczy w budowaniu socjalizmu. Ich losy opisuje Piotr Nesterowicz w książce Każdy został człowiekiem (…)

Punktem wyjścia reportażu Nesterowicza jest monumentalne, dziewięciotomowe wydanie pamiętników młodzieży wiejskiej opatrzone wspólnym tytułem Młode pokolenie wsi Polski Ludowej, nadesłanych na konkurs ogłoszony w 1961 roku przez Związek Młodzieży Wiejskiej, Komitet Badań nad Kulturą Współczesną i Zakład Socjologii Wsi PAN oraz Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. Autor odnalazł inne dokumenty oraz krewnych ówczesnych aktywistów, poszerzając subiektywny i ocenzurowany obraz przedstawiony w konkursowych pracach o źródła z pierwszej ręki.”

Cały artykuł: http://culture.pl/pl/dzielo/piotr-nesterowicz-kazdy-zostal-czlowiekiem

Ratujmy Meg Ryan! Weekend księgarni kameralnych

„Nowy Jork, Meg Ryan i Tom Hanks. Walka malutkiej księgarni z wielką i głupawą siecią. Każdy zna tę historię i wie, że na końcu miłość triumfuje. Niestety, dla małych księgarni opowieść jest bezlitosna: malutka księgarnia bankrutuje, wygrywa sieciówka. Czy tak musi być też w Polsce?”

Cały artykuł: http://www.newsweek.pl/weekend-ksiegarn-kameralnych-warto-kupowac-w-malych-ksiegarniach,artykuly,386253,1.html

Również ciekawie na ten temat: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1663678,1,chodzcie-do-ksiegarni-trwa-weekend-ksiegarn-kameralnych.read

Chcesz wieść dostanie życie? Czytaj książki za młodu

„Nowe badanie, przeprowadzone przez trzech ekonomistów z Uniwersytetu w Padwie, wykazało silną korelację pomiędzy zarobkami mężczyzn a liczbą książek, wśród których dorastali.”

Cały artykuł: http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/mezczyzni-ktory-wychowali-sie-w-otoczeniu-ksiazek-zarabiaja-wiecej,647958.html

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – –

Opublikowano: 14.06.16

Zdj. Jo Nesbø Jan Ainali, lic. CC BY-SA 3.0, Wikipedia.