Prasówka: Wywiad z Olgą Tokarczuk

„Księgi” to powieść dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Musiałaś odtworzyć losy historycznych postaci, wykorzystać ich twórczość, zbadać obyczaje, historię stroju, nawet jadłospisy – niemal na każdej karcie widać ogrom tej pracy. W jaki sposób pracowałaś nad tak rozległym materiałem?

Olga Tokarczuk: Przede wszystkim dotarłam do sporej dokumentacji tego tematu, przeczytałam mnóstwo książek. Czytałam listy z epoki, próbując zrozumieć mentalność ludzi, którzy kiedyś żyli. Bardzo mi też pomogły podróże do miejsc, które pojawiają się w książce. Odwiedziłam Podole, pojechałam do Turcji i na Bałkany. Szukałam śladów frankistów na Morawach i potem w Offenbachu nad Menem. Czasami chodziło w nich o złapanie atmosfery, drobnych detali, pejzaży. Była to praca wyobraźni wspartej o fakty. „

Cały wywiad na stronie: http://ksiazki.onet.pl/olga-tokarczuk

 

Zobacz także:

Nagroda Nike dla Olgi Tokarczuk

Ostra wypowiedź Olgi Tokarczuk mocno krytykowana przez internautów

 

– – – – – – – – – – –

Opublikowano:  7.10.15

Prasówka to cykl, w którym prezentowane są interesujące wiadomości i wywiady, jakie ostatnio ukazały się w internecie. Przegląd wybiórczy (bo w masie informacji można utonąć), subiektywny (jakże by inaczej) i ciekawy!